.
.
.

صدور 210 گذرنامه سیاسی برای طالبان افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

براساس منابع مطلع در کابل، قرار است حکومت وحدت ملی افغانستان 210 گذرنامۀ سیاسی برای رهبران طالبان صادر کند.

روزنامۀ هشت صبح چاپ کابل به نقل از منابع معتبر می‌نویسد مقام‌های پاکستان و افغانستان در سفر نواز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان به کابل توافق کرده‌اند تا برای پیشرفت تلاش‌هایی که هدف از آن گفتگو با طالبان است، نام برخی از رهبران آنان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج گردد.

این منابع همچنین گفته‌اند که برای 210 تن از رهبران طالبان گذرنامه‌های سیاسی صادر خواهد شد و این اقدام به هدف اعتمادسازی در دستور کار قرار می گیرد.

بر بنیاد این گزارش، اکنون 180 تن از سران طالبان با گذرنامه‌های پاکستانی به قطر رفت و آمد می کنند و قرار است این گذرنامه‌ها را با گذرنامه‌های افغانی عوض کنند.

به گزارش روزنامه هشت صبح چاپ کابل، حکمت کرزی، معاون سیاسی وزارت امورخارجۀ افغانستان روند صدور گذرنامۀ های سیاسی افغانی به رهبران طالبان را هم‌آهنگ می‌کند و 30 جلد گذرنامه هم به آن رهبران طالبان صادر خواهد شد که اکنون با پاسپورت های پاکستانی به قطر رفت و آمد دارند.

گزارش‌ها در مورد این اقدام حکومت پس از آن به نشر می‌رسد که اخیرا در پی نشست غیر رسمی هیئت شورای عالی صلح و طالبان در قطر، این گروه در برخی از موارد مهم از جمله درنظرگرفتن حقوق زنان نرمش نشان داده‌اند و این مورد امیدواری‌هایی را برای آغاز گفتگوهای صلح به بار آورده‌است.

از سویی دیگر، گفته می‌شود یکی از گفتگوکنندگان طالبان و داماد ملا عمر، رهبر این گروه از چندسال به این‌طرف در دبی و قطر با گذرنامۀ افغانی که در زمان رئیس جمهوری پیشین، حامد کرزی برایش صادر شده، به سر می‌برد.

نخست ‌وزیر پاکستان در جریان سفرش به کابل و دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی، ضمن محکوم‌ کردن کارکردهای طالبان و عملیات‌ اعلام‌شده آنان، اعلام کرد که اسلام‌آباد از روند صلح افغانستان پشتیبانی و در این زمینه همکاری نیز خواهد کرد.