.
.
.

هراس پاکستان از حمایت ملا فضل‌الله توسط هند در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسلام‌آباد ادعا کرده است که ملا فضل‌الله، رهبر تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان است و گفته ‌است که یا او را بکشید ویا بگذارید تا خودمان نابودش کنیم.

بر اساس گزارش‌ها، این درخواست در جریان دیدار مقام‌های پاکستانی از کابل با مقام‌های حکومت افغانستان صورت گرفته‌است.

چهار روز پیش نواز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان با ژنرال راحیل شریف، رییس ستاد ارتش و سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی این کشور طی سفری از کابل و رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کردند.

روزنامۀ محلی دَ نیوز تریبیون پاکستان روز شنبه 16 آوریل گزارش داد، استخبارات پاکستان مدرک‌هایی را در اختیار حکومت افغانستان قرار داده که ملا فضل‌الله، رهبر تحریک طالبان پاکستانی برنامه‌های هراس‌افگنانۀ ضد پاکستان را در خاک افغانستان طرح می‌کند و هم‌چنان گروه تروریستی جدایی‌ طلبان بلوچستان را حمایت می‌کند.

بر بنیاد این گزارش، مقام‌های پاکستانی به حکومت افغانستان گفتند که شبکۀ استخباراتی هند ملا فضل‌الله را از خاک افغانستان در برابر پاکستان حمایت می‌کند.

همچنین در گزارش گفته شده که پاکستان به گونۀ رسمی مدرک گفتگوی ملا فضل‌الله را برای اثبات دست ‌داشتنش استخبارات هند در این مورد و حضور فضل‌الله در افغانستان، به مقام‌های افغان سپرده‌است.

در گزارش روزنامه پاکستانی ادعا شده که ارتش آزادی‌بخش بلوچستان، جبهۀ آزادی بلوچستان و ارتش جمهوری‌خواه بلوچستان به خاطر شعله‌ ورشدن این حرکت در پاکستان از حمایت هند برخوردار اند.

مقام‌های پاکستانی ادعا کرده‌اند که چندین پایگاه آموزشی جدایی ‌طلبان بلوچ به حمایت استخبارات هند در کابل، قندهار و نیمروز وجود دارد و نمایند‌گی‌های آن برای افغانان تحویل داده شده‌است.

اما مقام‌های افغان درستی این ادعاهای پاکستان را رد کرده‌اند.

این در حالیست که رئیس جمهور افغانستان و نخست‌ وزیر پاکستان چندروز پیش در یک دیدار اعلام کردند که در مورد مبارزۀ مشترک با هراس‌افگنی به توافق رسیده‌اند.

دوطرف تاکید کردند که دشمن پاکستان دشمن افغانستان خواهد بود و دشمن افغانستان دوست پاکستان بودن نمی‌تواند.

به گزارش خامه پرس افغانستان، چندی پیش پرویز مشرف، رییس جمهور پیشین پاکستان اعلام کرد که در سال‌های گذشته هند و پاکستان جنگ نیابتی را در افغانستان به راه انداخته بودند و پاکستان نیز از هراس‌افگنان در افغانستان پشتیبانی می‌کرده‌است.