.
.
.

19 تن از گروگان های هزاره در افغانستان آزاد شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته تایید کرد که 19 تن از گروگانان رهاشده با شماری از بستگان خانواده‌های جنگجویان خارجی معامله شده‌اند.

19نفر از 31 گروگان در ولایت زابل روز گذشته در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی با برخی از اسیران معامله شده و آزاد گردیدند.

محمد اشرف غنی در مورد شمار افرادی‌که در بدل رهایی 19 گروگان آزاد شده‌اند چیزی نگفت اما یادآور شد که این افراد مربوط به خانواده‌های جنگجویان ازبک در افغانستان بوده‌اند.

رئیس جمهوری افغانستان خانواده‌های جنگجویان ازبک در افغانستان را مقصر نمی‌داند و می‌گوید که آنان در مهمانخانۀ ریاست امنیت ملی بودند اما مجرم نبودند.

او پیش از این در سفرش به ایران به دانشجویان افغان گفته بود که برای رهایی گروگانان شش ملیون دالر مصرف شده اما اکنون پرداخت پول را برای رهایی آنان نمی‌پذیرد.

به گفتۀ وی مردان افراد وابسته به جنگجویان ازبک در افغانستان، در جنگ ولایت بدخشان کشته شده‌اند و با برگزاری مراسم اسلامی خاک ‌سپاری آنان صورت گرفته‌است.

گفته می‌شود افرادی که در بدل رهایی 19 گروگان آزاد شده‌اند 28 نفر و همه آنها را زنان و کودکان تشکیل می دادند.

آزادی 19 گروگان در بدل رهایی خانواده‌های ازبک در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش اعضای حرکت اسلامی ازبکستان با نشر ویدیویی از سربریدن یک سرباز افغان، حکومت افغانستان را هشدار داده خواستار برآورده‌ شدن خواست‌های ‌شان تاکید کردند.

اما ریاست امنیت ملی افغانستان آن را رد کرد و گفت که نشر این ویدیو با قضیۀ گروگان‌گیری 31 مسافر هیچ ارتباطی ندارد.

با این حال، با آن‌که پیش از این گزارش‌هایی از کشته‌شدن دوتن از این مسافران به نشر رسیده بود، تا کنون سرنوشت 12 نفر از 31 مسافر ربوده‌شده به گونۀ روشن مشخص نیست.

این 31 گروگان از قوم هزاره هستند که پس از بازگشت از ایران که برای کار فته بودند به گروگان گرفته شدند.