.
.
.

مجلس افغانستان: جنگ خونینی در شمال کشور در راه است!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی نمایندگان مجلس افغانستان با اشاره به ورود روزانه هزاران نفر به شمال کشور هشدار می دهند که جنگ خونینی باز هم به راه خواهد افتاد.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان؛ غلام فاروق مجروح نماینده مردم هرات در مجلس گفت: " روزانه هزاران جنگجو از جنوب وارد هرات و از این ولایت به سمت شمال می روند و هویت آنان نیز مشخص نیست که آنان، پاکستانی اند، چچینی و یا ازبکستانی اند".

آقای مجروح افزود که پس از ممانعت نیروهای امنیتی، این افراد از راههای غیررسمی به شمال می روند و به مجردی که به بادغیس می رسند از سوی کسانی هستند که تحویل گرفته می شود.

او تاکید کرد که این افراد در بدل روزانه ۲ هزار افغانی اجیر می شوند و "یقین کامل دارم که آنان فقط برای جنگ به ولایات شمال می روند".

به گفته وی؛ مقام های محلی هرات این موضوع را با شورای امنیت نیز در میان گذاشته و شورای امنیت تنها شفاهی دستور داده که مانع آنان شوید.

این عضو مجلس هشدار داد: " با پیوستن این افراد به صفوف مخالفین، شاهد جنگ خونین خواهیم بود".

حبیبه دانش عضو دیگر مجلس نیز گفت: " روزانه از پنجصد تا هزار نفر به سمت شمال می روند. در یکی از موارد یکی از والی ها این افراد را توقف داده است؛‌ اما سروصدا از داخل خود دولت بلند شده که چرا مانع این افراد می شوید".

خانم دانش افزود: این افراد از پاکستان می آیند و از طریق مناطق غربی وارد شمال می شوند.

او یادآور شد: " حالا چه معاملات پیدا و پنهانی وجود دارد که دولت در این قسمت ساکت است".

از سویی هم؛ برخی نمایندگان دیگر رهبران حکومت را به دست داشتن در ناامنی های شمال متهم کردند.

فاطمه عزیز نماینده مردم قندوز گفت: " مسئول بی خانمان شدن مردم قندوز رهبران نا رهبر حکومت وحدت ملی است، آنان از احساسات مردم، جوانان به ویژه نیروهای امنیتی سوءاستفاده می کنند".

خانم عزیز افزود که رهبران حکومت در رابطه به ناامن سازی شمال "معامله" کرده اند؛ زیرا به گفته او: "ما پیش از جنگ قندوز صدا بلند کردیم که وضعیت این ولایت در حال بدتر شدن است؛‌ اما رهبران حکومت نشنیدند".

در همین حال؛ مقام های نهادهای امنیتی و رئیس شورای امنیت ملی کشور در جلسه امروز شنبه مجلس فرا خوانده شده بودند؛‌ اما این مقام ها نسبت دریافت مکتوبی از سوی وزارت دولت در امور پارلمانی به جلسه امروز حاضر نشدند.

پس از بحث ها و انتقادهای نمایندگان، سرانجام تصمیم بر آن شد که این مقام ها به جلسه روزدوشنبه جهت پاسخگویی به سوالات نمایندگان حاضر شوند.