.
.
.

شماری از سناتورهای افغانستان: امریکا به ما دروغ گفت!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از سناتورهای مجلس سنای افغانستان از عدم تطبیق مواد پیمان به ویژه تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از سوی آمریکا، ابراز نارضایتی کردند.

این سناتوران می گویند که اگر امریکا به تعهداتش که در پیمان امنیتی آمده عمل نکند، اعضای شورای ملی افغانستان باید در مورد این پیمان تجدید نظر کنند.

نثار حارث یکی از سناتورها با اشاره به عدم تطبیق مواد پیمان امنیتی با امریکا گفت: " امریکا دروغ گفت و افغانستان را فریب داد؛ سیاست امریکا در تمام جهان بر اساس فریب استوار است".

به گزارش خبرگزاری جمهور، افضل شامل دیگر عضو مجلس سنا نیز بیان داشت: " از چند روز به این سو شاهد آغاز جنگ طالبان با دولت هستیم؛ پیمان امنیتی چه سودی برای افغانستان دارد؛ امریکا چه کاری در راستای تجهیز نیروهای امنیتی و قوای هوایی، انجام داد".

آقای شامل تاکید کرد که پس از امضای پیمان امنیتی با امریکا نه تنها در وضعیت امنیتی کشور بهبودی حاصل نشده، بلکه بدتر هم شده است.

او از حکومت افغانستان خواست که از امریکا پرسان کنند که آیا آنان حاضرند، افغانستان را در تامین امنیت و تجهیز نیروهای امنیتی و هوایی همکار کند یا نه.

خانم گلالی اکبری سناتور دیگر،با اشاره به افزایش ناامنی ها در شمال کشور به ویژه در ولایت بدخشان گفت: " در زمانی که سند پیمان امنیتی به مجلس سنا آمد؛ من طرفدار امضای آن بودم؛ اما حالا پیشیمانم و طرف دار مخالفان امضای پیمان با امریکا شده ام".

خانم اکبری یادآور شد که اعضای شورای ملی باید پیمان امنیتی با امریکا را دوباره مورد غور و بررسی قرار دهند و اگر مفید نیست لغو آنرا پیشنهاد کنند.

هم اکنون اکثر سناتوران بر این باور هستند که امضا و تایید پیمان امنیتی با امریکا از سوی شورای ملی نتیجه ای مطلوب نداده است.

از سویی هم؛ زلمی زابلی دیگر عضو سنا تاکید دارد که حنیف اتمر رییس شورای امنیت ملی را که پیمان امنیتی با امریکا را از طرف دولت افغانستان امضا کرده است، باید به مجلس سنا احضار شود.

آقای زابلی خاطرنشان کرد که از آقای اتمر خواسته شود تا بر امریکا فشار وارد کند که بند بند پیمان امنیتی را عملی کند در غیر آن باید در مورد این پیمان تجدید نظر شود.

در همین حال؛ سناتوران شامگاه روز یک شنبه 26 آوریل از سوی رئیس جمهوری برای ملاقات فراخوانده شده اند.

سناتوران معترض بر عدم تطبیق پیمان می گفتند که در این دیدار باید این مسئله را به صورت جدی با رئیس جمهوری کشور مطرح کنند که چرا امریکا به تعهدات اش در پیمان امنیتی عمل نمی کند.

محمدعلم ایزدیار معاون اول مجلس سنا گفت: " اگر فرصت شد موضوع عدم تطبیق پیمان را به ویژه در راستای گسترش نا آرامی ها در کشور و عدم تجهیز نیروهای امنیتی و قوای دفاعی کشور در ملاقات امشب با رئیس جمهور غنی مطرح می کند".

آقای ایزدیار ادامه داد: "اگر فرصت نشد که موضوع پیمان را با رئیس جمهوری مطرح کنیم؛ وزارت دفاع و داخله که مسوولیت تطبیق مواد این پیمان را دارند؛ باید از امریکا بخواهند که به تعهداتش عمل و نیروهای امنیتی را تجهیز کند.

پس از تشدید نا آرامی ها در کشور به ویژه در حوزه شمال و شمال شرق، اعضای شورای ملی کشورهای خارجی را متهم می کنند که جنگ افغانستان را به مرزهای روسیه می کشانند.