.
.
.

در آستانه سفر غنی به دهلی: هند بهترین گزینه برای تجهیز نیروهای امنیتی افغان می تواند باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هفته جاری عازم دهلی نو پایتخت هندوستان خواهد شد.

غنی در حالی عازم هند است که گزارش های تایید نشده ای وجود دارد که وی در نخستین روزهای کاری اش بعد از روی کارآمدن حکومت وحدت ملی قرارداد تسلیحاتی بین افغانستان و هند را فسخ کرده است.

درخواست کمک جنگ افزار و تجهیزات نظامی از هند در جریان سفرهای حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان به دهلی نو مطرح شده بود.

آقای کرزی در جریان یکی از سفرهای خود به هند، فهرستی از پیشنهادات را که شامل تجهیزات نظامی برای نیروهای امنیتی افغان بود؛ به مقامات هندی تحویل داد.

این درخواست ها که شامل خرید توپخانه سنگین و دیگر تجهیزات نظامی از هند بود، در ابتدا از سوی مقامات هندی رد شد، اما چندی بعد دهلی نو تمایل خود برای عملی شدن این پیشنهادات را اعلان کرد.

حال در آستانه سفراشرف غنی رئیس جمهوری به هند برخی از آگاهان امور بر این باورند که دهلی نو می تواند بهترین گزینه برای تجهیز نیروهای امنیتی افغان باشد.

ژنرال صدیق ساهل کارشناس مسایل نظامی در گفتگو با خبرگزاری جمهور افغانستان در این باره می گوید که حکومت افغانستان با درنظرداشت افزایش ناامنی ها در کشور و عدم تمایل امریکا و متحدانش به تجهیز نیروهای امنیتی افغان، باید به دنبال بدیل های دیگر برای تجهیز نهادهای امنیتی خود باشد.

ژنرال ساهل تصریح نمود: " با گذشت چهارده سال از حضور امریکا و متحدانش در افغانستان دیگر برای همه افغان ها معلوم است که امریکا تمایلی به تجهیز نیروهای افغان ندارد".

وی تاکید می کند که فسخ قرارداد تسلیحاتی افغانستان و هند نیز با فشار امریکا و در راستای جلب رضایت پاکستان صورت گرفته بود.

به باور این کارشناس مسایل نظامی افغان، امریکا تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان را مانعی برای رسیدن به اهدافش در منطقه می داند و برای تداوم حضور در افغانستان و رسیدن به اهدافش نیازمند یک افغانستان بی ثبات می باشد.

ژنرال ساهل با اشاره به روابط نزدیک کابل و دهلی نو خاطرنشان ساخت که هندوستان می تواند بهترین گزینه برای تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان باشد.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که مقامات هندی بارها تمایل شان را در راستای کمک به نیروهای امنیتی افغانستان اعلان کرده اند.

در دوران حکومت حامد کرزی، هند و روسیه توافق کرده بودند تا دهلی نو، پول سلاح هایی که روسیه به افغانستان صادر می کند، را پرداخت کند، اما با روی کارآمدن حکومت وحدت ملی به نظر می رسد که این روابط به سردی گراییده است.

گفته می شود پس از روی کار آمدن اشرف غنی روابط افغانستان با پاکستان بهتر و روابط این کشور با هند قدری به سردی گراییده است.