.
.
.

بحران یمن سبب درگیری فیزیکی میان علمای شیعۀ افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گفت‌گو در مورد حوثی‌های یمن سبب درگیری درمیان اعضای شورای علمای شیعۀ افغانستان شده و افراد آیت‌الله محسنی، رئیس شورای علمای شیعۀ این کشور یک عضو این شورا را لت و کوب(ضرب و شتم ) کردند.

به گزارش خبرگزاری خامه پرس افغانستان، حسینی مزاری، یک‌ی از علمای شیعۀ افغانستان گفت که سید رحمت‌الله مرتضوی و آیت‌الله محسنی دوروز پیش در نشستی، بر سر نواسۀ (نوه) امام حسین، امام سوم شیعیان، که حوثی‌های یمن نیز از پیروان او هستند، گفت‌گوی لفظی داشتند.

بر اساس نوشته‌ ای که حسینی مزاری در فیسبوکش منتشر کرده، آیت‌الله محسنی در نشست روز شنبۀ شورای علمای شیعه، زید بن امام زین‌العابدین را آدم منحرفی خوانده که مرتضوی در این مورد واکنش نشان داده‌است.

مرتضوی در این نشست به آیت‌الله محسنی هشدار داد که «بیش از این پایش را از گلیمش فراتر نگذارد».

اما در پایان گفت‌گو آیت‌الله محسنی شماری از اعضای خانواده‌اش را دعوت کرده و دستور داده‌است که بروند و مرتضوی را نزد وی بیاورند.

در این جریان ساعت ۵:۰۰ بامداد شماری از افراد مسلح به جلوی خانۀ مرتضوی رسیده و سر و صدا راه‌اندخته‌اند و گفته می‌شود صدای شلیک تیراندازی نیز شنیده شده‌است.

رحمت‌الله مرتضوی می‌گوید که در این جریان بیش از 25 فرد مسلح با حفیظ، پسر محسنی و جواد، نواسه‌اش (نوه اش) به منزل وی وارد شده و او را زیر ضرب و شتم داده‌اند.

به گفتۀ وی این افراد به اتاق خواب حفیظ داخل شده و او را تهدید به مرگ کرده و چندین مرمی (گلوله) نیز به سطح اتاق خواب مرتضوی کرده‌اند که نشانی گلوله‌ها هنوز در اتاقش موجود است.

براساس این گزارش، سید رحمت‌الله مرتضوی، عضو مرکز جهانی اهل بیت مربوط به شیعیان، عضو شورای علمای شیعۀ افغانستان است و عضو حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدلعلی مزاری بوده و در زمان جهاد نیز از چهره‌های تاثیرگذار بوده‌است.

با این حال حسینی مزاری از قول نوه محسنی در فیسبوکش می‌نویسد که مرتضوی در حضور جمع به آیت‌الله محسنی توهین کرده و گفته‌است که پس از این دهن و دندان کسانی را که نظر بدهند خرد خواهد کرد.