فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • كابل تا دو هفته دیگر پروژه "پتا" را امضا می كند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حكومت افغانستان در آینده نزدیك، پروژه پتا (ترانزیت) را با كشورهای پاكستان و تاجیكستان امضا می كند.

  پروژه ای كه نخست نام آن ابتا بود و فقط میان افغانستان و پاكستان امضا شده بود؛ اما امضای این پروژه به سود افغانستان تمام نشد.

  اكنون این پروژه با شرکت تاجیكستان، از ابتا به پتا تغییر نام پیدا کرده و در كابل امضا می شود، پروژه ای كه مقام های افغانستان نسبت به امضای این پروژه امیدوار اند كه زمینه رشد تجارتی افغانستان فراهم شود.

  نخستین نشست پروژه پتا در ماه ژانویه در پاكستان برگزار شد كه در این نشست، تاجیكستان ابراز علاقه كرد و سهم گرفت از همین رو، پروژه از "ابتا" به" پتا" تغییر نام یافت.

  به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان گفت که قرار است پروژه پتا تا پانزده روز دیگر به میزبانی كابل امضا شود.
  سخنگوی وزارت تجارت و صنایع تاکید می کند که این تفاهم نامه میان افغانستان، پاكستان و تاجیكستان امضا می شود.

  آقای قوقندی تاكید كرد که با امضای این تفاهم نامه، چالش های ترانزیتی و تجارتی افغانستان در سطح كشورهای منطقه و همسایه، به حد بسیار زیادی کاهش خواند یافت.

  اما مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان نسبت به امضای تفاهم نامه پروژه پتا زیاد خوشبین نیستند.

  خانجان الكوزی معاون هیات عامل اتاق تجارت و صنایع روز شنبه 11 آوریل گفت: " زمانی كه این پروژه به نام ابتا بود و با پاكستان امضا شد، منافع ملی افغانستان در نظر گرفته نشده بلكه كشور ضربه اقتصادی را متقبل شد".

  آقای الكوزی تصریح کرد که افغانستان پس از امضای پروژ ابتا با پاكستان، سالانه به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر به اسلام آباد پرداخت می كرد از همین رو، چالش های ترانزیتی میان كابل – اسلام آباد، بیشتر شد.

  وی امیدوار است كه با تجدیدنظر در پروژه ابتا که حال حاضر زیر نام پروژ پتا امضا می شود، باید جایگاه اقتصادی افغانستان روشن شود، در غیر آن، افغانستان سودی از امضای این پروژه نخواهد برد.

  نخستین پروژه ابتا، در اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی میان كابل – اسلام آباد امضا گردید كه با امضای این تفاهم نامه، با آن كه مشكلات ترانزیتی و تجارتی افغانستان حل نگردید؛ بلكه چالش های تجارتی میان دو كشور به مرور زمان بیشتر شد.

  از همین رو؛ با تجدید نظر در این پروژه، انتظار می رود كه چالش های ترانزیتی افغانستان در منطقه حل شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران