.
.
.

نگرانی روسیه از حضور داعش در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناامنی‌های تازه در افغانستان نگرانی‌های روسیه را برانگیخته و این کشور را ناگزیر ساخته‌است تا به خاطر جلوگیری از نفوذ تهدیدها به کشورهای آسیای میانه به تاجیکستان کمک نظامی کند.

در پی افزایش تهدیدهای تازه، به ویژه گروه دولت اسلامی عراق و شام(داعش) در افغانستان روسیه آماده شده‌است تا به تاجکستان کمک نظامی کند.

به گزارش خامه پرس به نقل از رسانه های روس، کارشناسان این کشور بر این باورند که تهدیدهای تازۀ امنیتی، به ویژه تثبیت حضور داعش در افغانستان برای روسیه یک نگرانی جدی ایجاد کرده‌است.

آنان گفته‌اند که روسیه قصد دارد نیروهای مرزبانی تاجیکستان را در امتداد سرحد این کشور با افغانستان افزایش و تجهیز کند.

رسانه‌های روسی از قول مقام‌های نظامی این کشور گزارش داده‌اند که روسیه به تاجیکستان یک ملیارد و دوصد ملیون دالر کمک نظامی می‌کند.

نگرانی روسیه در حالی مطرح می‌شود که به تاز‌گی ویدیوهای گروه داعش در جنوب پایتخت که گفته می‌شود از کابل چندان دور نیست توسط تلویزیون آمریکایی سی ان ان پخش شد.

این ویدیو فعالیت مردان داعشی را که خودشان را شبیه افراد این گروه ساخته‌ و پرچم آنان را نیز برافراشته‌اند، نشان می‌دهد.

پیش از این بارها اخباری از حضور و فعالیت گروه داعش در شماری از ولایت‌های افغانستان به نشر رسید اما حکومت همیشه حضور این گروه در افغانستان را رد می‌کرد.

اخیرا ریاست جمهوری افغانستان حضور داعش را تایید کرد و معاون دوم ریاست اجرایی نیز گروگان‌گیری در زابل را به این گروه وابسته دانست.