.
.
.

مجلس افغانستان: وزارت دفاع قربانی اختلافات سیاسی رهبران حکومت وحدت ملی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:


هرچند، ارگ ریاست جمهوری افغانستان، نامزد وزارت دفاع ملی را رسما به مجلس نمایندگان این کشورمعرفی کرده بود؛ اما بنابر مخالفت ریاست اجرایی حکومت، نامزد وزارت دفاع ملی از نامزدی‌اش، کنار رفت.

از همین رو؛ معرفی نامزد وزیر در راس این وزارت، به یک چالش جدید میان رهبران حکومت وحدت ملی مبدل شده است. در این می‌ان، مجلس نمایندگان از عملکرد رهبران حکومت انتقاد می‌کنند و می‌گویند تاخیر در معرفی نامزد وزیر دفاع ملی، زمینه گسترش ناامنی‌ها را در کشور فراهم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، نظیراحمداحمدزی معاون دوم مجلس نمایندگان گفت: «اگر رهبران حکومت وحدت ملی هرچه زود‌تر روی وزارت دفاع ملی توافق نکنند، حکومت وحدت ملی جایگاه خود را در برابر مردم افغانستان از دست خواهد داد».

احمدزی افزود: «به دلیل موجودیت اختلافات سیاسی میان رهبران حکومت وحدت ملی، وزارت دفاع ملی قربانی این اختلافات سیاسی شده است».

معاون دوم مجلس نمایندگان گفت که باید حکومت کنونی، وحدت ملی را به نمایش گذاشته و از وقوع چالش‌ها در کشور جلوگیری کنند.

وی نگران است که دشمنان مردم افغانستان در تلاش تضعیف کردن حکومت وحدت ملی هستند و نباید به این دشمنان اجازه داده شود که از خلای حکومت وحدت ملی برای رسیدن به اهداف شومشان، استفاده کنند.

از سویی هم؛ چگونگی دادن رای اعتماد به نامزدان وزرای کابینه، چالش جدی دیگری در درون مجلس نمایندگان بدل شده است. امری که نمایندگان مجلس تعهد می‌سپارند، اجازه نخواهند داد تا اختلافات در درون مجلس، روند رای اعتماد را به چالش بکشانند.

براساس این گزارش، اما هیات اداری مجلس نمایندگان هرگونه معامله‌گری را میان نامزدان احراز پست‌های وزارت و اعضای مجلس نمایندگان به شدت رد می‌کنند. معاون دوم مجلس نمایندگان گفت: «در صورتی که مجلس نمایندگان شواهدی از این معامله‌گری‌ها در دست داشته باشند، با هیات اداری مجلس در جریان بگذارند».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روز چهارشنبه ۸ آوریل، شماری از اعضای مجلس نمایندگان، ظاهر قدیر معاون اون مجلس نمایندگان را متهم به معامله‌گری با نامزدان وزرای پیشنهادی کرد.

دگر جنرال (سرتیپ) محمد افضل لودین که به عنوان نامزد وزارت دفاع ملی افغانستان به مجلس معرفی شده بود، روز چهارشنبه پس از اختلاف بین رهبران حکومت ملی، از نامزدی خود انصراف داد.f