.
.
.

افغانستان: انتخاب ملامنصور به نمایندگی طالبان اقدامی موثر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات شورای عالی صلح افغانستان می‌گویند که گروه طالبان صلاحیت پیشبرد گفتگوهای صلح را به ملا اختر محمد منصور سپرده‌ و این یک اقدام مهم در این روند خواهد بود.

عبدالحکیم مجاهد، معاون شورای عالی صلح این کشور در صبحت با رادیو آزادی گفته است که ملااختر منصور فردی نزدیک و قابل اعتماد ملامحمد عمر رهبر طالبان است و شرکت وی در گفتگوهای صلح خیلی موثر خواهد بود.

وی در این زمینه گفته است: «اگر این گزارش‌ها حقیقت داشته باشند که ملامحمد عمر مجاهد که صلاحیت‌ها یا اختیارات‌اش را به جناب ملا اختر منصور داده باشد در آنصورت باور دارم که در ارتباط به مذاکرات و گفتگوهای صلح این یک گام بسیار زیاد مهم است که تاکنون برداشته شده است و این بدان معنی است که گروه تحریک اسلامی طالبان بعد از این برای حل بحران افغانستان طرفدار یک راه حل سیاسی است».

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، با آنکه تاکنون طالبان به گونه رسمی در خصوص سپردن صلاحیت به ملااخترمحمد منصور را در گفتگوهای صلح ابراز نظر نکرده است اما «ان، بی، سی» یکی از رسانه‌های غربی گزارشی را به نشر رسانده که بر اساس آن؛ گفته می‌شود ملامحمد عمر صلاحیت پیشبرد گفتگوهای صلح را به ملامنصور معاونش سپرده است.

همچنین مسوولان در ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی گفته‌اند که تاکنون در این مورد که کدام افراد به نمایندگی از حکومت و گروه طالبان مسلح در گفتگوهای صلح شرکت کنند بحث ویژه‌ای نشده است.

ملامحمد عمر رهبر گروه طالبان مسلح است و از ملااختر محمد منصور به صفت معاون وی و فرد شماره دو گروه طالبان یادآوری می‌شود که در حال حاضر از صلاحیت و اختیارات لازم برخوردار است.

گفتنی است که چندی قبل گروه طالبان زندگی نامه ملامحمد عمر را به نشر رسانده و به باور آگاهان آنان به این دلیل زندگی نامه ملا عمر را نشر کرده‌اند که اکثریت قوماندانان طالبان از چندی پیش به این سو گمان می‌کردند که او دیگر زنده نیست.

گزارش‌هایی هم به نشر رسیده است که در آغاز هفته جاری دور مقدماتی این گفتگو‌ها میان معصوم استانکزی رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان و نمایندگان طالبان انجام شده است.

برخی از منابع در حکومت که نخواسته‌اند از آنان نام گرفته شود گفته‌اند که ممکن تا پایان ماه روان میلادی گفتگوهای صلح به گونه مستقیم با طالبان مسلح آغاز گردد.

اما با این همه؛ این ادعا‌ها تاکنون از سوی حکومت افغانستان، به طور رسمی تایید نشده است.