.
.
.

چین در تامین امنیت و آغاز پروژه‌های بزرگ اقتصادی افغانستان شرکت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفیر چین در کابل گفت که چین به افغانستان اطمینان می‌دهد که این کشور با راه‌اندازی نشست‌ها، برگزاری جلسه‌‌های سیاسی، اقتصادی و فعالیت‌های دیپلماتیک، در تامین امنیت و آغاز پروژه‌های بزرگ تجاری و اقتصادی در افغانستان، سهم فعالی را ایفا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، به ‌نقل از خبرنامه وزارت خارجه این کشور نوشت؛ سفیر چین در دیدارش با حکمت‌ خلیل کرزی، معاون سیاسی وزارت خارجه بر دوام همکاری‌های چین با افغانستان تاکید کرد.

در این دیدار معاون سیاسی وزارت خارجه از جمهوری خلق چین به دلیل ایجاد بانکی به ارزش ۵۰ میلیارد دالر، سپاسگزاری کرد‌ و از چین به عنوان دوست و همکار همیشگی مردم افغانستان یاد کرد.

دینگ زی‌جون، سفیر چین در افغانستان می‌‌گوید که این کشور در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با افغانستان همکاری کرده و برای آوردن صلح به این کشور نیز تلاش خواهد کرد.

آقای زیجون همچنین افزود که در شرایط کنونی صلح و امنیت از هر چیز دیگری برای افغانستان و منطقه ضروری‌تر است.

حکمت‌خلیل کرزی، معاون سیاسی وزارت خارجه با قدردانی از کشور چین گفت که این کشور در هر حالتی با افغانستان همکار بوده و در راستای برقراری صلح و ثبات نیز گام‌های مهمی برداشته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین ، همچنین نقش چین را در صلح افغانستان مهم خواند و از این کشور به دلیل تلاش‌هایش برای از بین‌ بردن تروریسم، قدردانی کرد.

در جریان این ملاقات؛ دو جانب روی برگزاری نشست سه جانبۀ امنیتی میان افغانستان، چین و پاکستان در آیندۀ نزدیک نیز گفتگو کردند.

اخیرا کشور چنین تلاش دارد تا زمینه گفتگو‌های صلح را میان حکومت افغانستان و مخالفین مسلح دولت این کشور مساعد ساخته نقش خود را با همکاری کشور پاکستان در آوردن صلح به افغانستان ایفا کند.

آگاهان بر این باورند که چین می‌تواند با استفاده از نفوذش بر پاکستان، طالبان را به میز مذاکره صلح با حکومت افغانستان حاضر کند.