.
.
.

ملا عمر شخصا از کویته مذاکرات صلح با حکومت افغانستان را هدایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های امریکایی از قول رهبران ارشد طالبان که از افشای نامشان خودداری کرده‌اند گزارش می‌دهند که ملا محمد عمر رهبر طالبان معاونش ملا اختر محمد منصور را در گفت‌گوهای صلح افغانستان مرجع تصمیم‌گیرنده تعیین کرده‌است تا در این گفت‌گو‌ها شرکت کند.

به گزارش تلویزیون آمریکایی ان‌بی‌سی، پس از چندین‌سال جنگ بسیاری از جنگ‌جویان خسته شده‌اند و در انتظار یک توافق می‌باشند.

این مقام‌های ارشد طالبان گفته‌اند که این موضوع از چندهفته به این‌طرف شکل گرفته، اکنون تمام چیز آماده‌است و یک گروه به خاطر گفت‌گو با کابل و ایالات متحدۀ امریکا انتخاب شده‌است.

بر اساس این گزارش، در کنار رئیس جمهوری اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان، نماینده‌گان طالبان، راحل شریف رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان، چین و امریکا از دیگر طرف‌های اصلی این گفت‌گو‌ها می‌باشند.

ان‌بی‌سی می‌افزاید که اگر در مورد گفت‌گوهای صلح توافق صورت بگیرد، امکان دارد شماری از طالبانی که در مخالفت با این روند قرار دارند به زیر پرچم داعش قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری خامه پرس، این در حالیست که پس از یک‌ سلسله بگومگوهای داغ گفت‌گوهای صلح افغانستان تنور داغ آن در حال حاضر در حدی به سردی گراییده و واکنش‌ها نیز در این مورد تغییر کرده‌است.

پیش از این پاکستان در زمینۀ آغاز گفت‌گوهای صلح افغانستان با طالبان به میزبانی چین اعلام هم‌کاری کرده بود اما اکنون همه چیز به خاموشی گراییده‌است.

رهبران حکومت وحدت ملی که به این گفت‌گو‌ها خوش‌بین بودند، اخیرا اظهارات تندی را در این مورد بیان کرده‌اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پایان سفرش به امریکا گفت که در پیرامون گفت‌گوهای صلح با طالبان و نقش پاکستان در این مورد محتاطانه خوش‌بین است و هم‌چنان افزود که طی این مدت طرف اصلی جنگ افغانستان طالبان نه بلکه پاکستان بوده‌است.

پاکستان که به ظاهر با قاطعیت آمادۀ همکاری با حکومت افغانستان در مورد آغاز این گفت‌گو‌ها بود هم اکنون تا حدی سکوت اختیار کرده‌است.

از سوی دیگر پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان به رئیس جمهوری غنی گفته بود که باید با پاکستان محتاطانه برخورد کند و از این کشور ضمانت بگیرد که پس از پیوستن طالبان به گفت‌گوهای صلح، از دیگر گروه‌ها در افغانستان پشتیبانی نکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم