فرستاده ویژه امریکا: اسلام آباد در راستای تامین صلح افغانستان صادقانه تلاش کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرستاده ویژه‌ امریکا برای امور افغانستان و پاکستان گفته است که اسلام‌ آباد برای آوردن و برقراری صلح در افغانستان صادقانه تلاش می‌کند.

دانیل فیلدمن، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان تاکید کرده است که پاکستان این کار را برای دفاع از مرزهای‌ خودش جدی می‌گیرد.

وی گفته است: «من فکر می‌کنم تلاش‌های صادقانه‌‌ای از سوی پاکستان در این زمان صورت می‌گیرد و پاکستان اکنون می‌داند که ثبات دوام ‌دار در مرزهای این کشور، به نفع خودش است».

او افزوده است: «پاکستان نقش خود را به خوبی بازی می‌کند تا از به میان آمدن راه حل مسالمت‌ آمیز صلح مطمین شود».

به باور فیلدمن؛ علاقهٔ شدیدی برای انجام گفتگوهای سیاسی برای آوردن صلح وجود دارد.

اما به باور برخی آگاهان امور؛ پاکستان هیچ‌گاه نمی‌خواهد در آوردن صلح در افغانستان صادق باشد، زیرا پاکستان یک افغانستان امن را خطری برای حیات خود می‌داند.

افغانستان هرگز الحاق مناطق پشتون نشین را به خاک پاکستان به رسمیت نشناخته است. این مناطق توسط بریتانیای استعماری موقتا برای حفظ مرزهای آن زمان هندوستان تحت استعمار جز خاک هندوستان گردید که پاکستان پس از استقلال خود آن مناطق را نگهداشت. افغانستان خواهان بازگشت این مناطق به افغانستان است، امری که پاکستان از آن ابا دارد.

پاکستان برای اینکه افغانستان را از درخواست بازگشت مناطق پشتون نشین به خاک افغانستان باز دارد، با ایجاد گروه‌های دهشت افکن دست به نا‌امنی افغانستان زده است.

این در حالی است که حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان اصرار دارد که نبرد با هراس افگنی با حضور سربازان بیشتر و یا دیگر گزینه‌های نظامی می‌سر نیست. به باور او؛ سیاست‌ها باید تغییر کند.

وی در زمان حکومت خود بار‌ها تاکید داشت که پاکستان در قبال افغانستان صادق نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید