مجلس افغانستان: هفته آینده لیست نامزدان احراز وزارت‌ها در مجلس به رای گذاشته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون دوم رئیس مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که بر بنیاد تعهدات رهبران حکومت وحدت ملی، در این فهرست چهره‌های تکراری و افراد دو تابعیتی وجود ندارد و نمایندگان مردم بر اساس شایستگی به این نامزدان احراز وزارت‌ها رای اعتماد یا عدم اعتماد خواهند داد.

سرانجام اعضای باقیمانده کابینه حکومت وحدت ملی افغانستان با تاخیر چندین ماهه به مجلس نمایندگان این کشور معرفی شد. رهبران حکومت وحدت ملی قبل از سفرشان به ایالات متحده امریکا، فهرست ۱۶ نامزد وزیر کابینه جدید را رسما به مجلس نمایندگان این کشور ارسال کردند.

اما در میان نامزدان وزرای باقی مانده، نامزد وزیر دفاع ملی هنوز وجود ندارد، اینکه چرا شامل فهرست نامزد وزرا نیست، علت آن هنوز روشن نیست.

نظیراحمد احمدزی معاون دوم مجلس نمایندگان افغانستان به رسانه‌های این کشور گفت که هیئت اداری مجلس نمایندگان هنوز بگونه رسمی این فهرست را دریافت نکرده است.

معاون دوم مجلس نمایندگان افزود که چگونگی معرفی نامزدهای احراز پست‌های وزارت تا فردا دوشنبه در مجلس نمایندگان بگونه رسمی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد بر بنیاد تعهدات رهبران حکومت وحدت ملی، در این فهرست چهره‌های تکراری و افراد دو تابعیتی وجود ندارد و نمایندگان مردم بر اساس شایستگی به این نامزدهای احرازپست وزارت رای اعتماد خواهند داد.

به گفته معاون دوم مجلس نمایندگان، در هفته جاری، مدارک تحصیلی نامزدان وزرای معرفی شده در کمیسیون‌های مجلس نمایندگان مورد بررسی قرار گرفته و در هفته آینده، برای این نامزدان، صندوق رأی اعتماد گذاشته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، معاون دوم مجلس نمایندگان تاکید کرد که نمایندگان مردم از برخوردهای سلیقه‌ای با نامزدان وزرای کابینه جلوگیری می‌کنند و نیز تلاش صورت خواهد گرفت تا اعضای کابینه رای اعتماد گرفته و کابینه هرچه زود‌تر تشکیل شود.

فهرست نامزد نامزد وزرای کابینه جدید قرار ذیل است:

همایون رسا نامزد وزارت تجارت و صنایع
عبدالباری جهانی نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ
اسدالله ضمیر نامزد وزارت زراعت آبیاری و مالداری
محمدگلاب منگل نامزد وزارت سرحدات اقوام و قبایل
انجنیرمحمود بلیغ نامزد وزارت فواید عامه
عبدالستار مراد نامزد وزارت اقتصاد
داک‌تر محمدالله بتاش نامزد وزارت ترانسپورت و هوانوردی
اسدالله حنیف بلخی نامزد وزارت معارف
سیدسعادت منصور نادری نامزد وزارت امور شهرسازی
عبدالبصیر انور نامزد وزارت عدلیه
عبدالرزاق وحیدی نامزد وزرات مخابرات و تکنالوژی
خانم دلبرنظری نامزد وزارت زنان
خانم سلامت عظیمی نامزد وزارت مبارزه با موادمخدر
خانم فریده مومند نامزد وزارت تحصیلات عالی
خانم نسرین اوریاخیل نامزد وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین
علی احمدعثمانی نامزد وزرات انرژی و آب

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید