رئیس جمهوری افغانستان: نقش زنان باید در چارچوب فرهنگی و اسلامی باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روز پنج شنبه 5 مارس به مناسبت و بهانه تجلیل از روز جهانی زن محفلی با حضور اشرف غنی احمد زی رئیس جمهوری، رولا غنی بانوی اول افغانستان و شماری از زنان کشور در ارگ ریاست جمهوری کابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری جمهور این کشور، رئیس جمهور جمهور غنی با تاکید بر نقش زنان افغان در رده‌های مهم تصمیم گیری گفت که نقش زنان باید در چارچوب فرهنگی و اسلامی مردم افغانستان باشد؛ در غیر آن زنان در تضاد قرار خواهند گرفت.

آقای غنی افزود: «تجلیل از روز زن نو است؛ اما در فرهنگ ما نقش زن اهمیت هزاره‌ها و قرن‌ها را دارد؛ ‌ عطوفت زن اساس جامعه را تشکیل می‌دهد. دولت متعهد است به صورت بنیادی و پایدار نقش زن را در جامعه به وجود آورد و این تحول باید در چارچوب اسلامی باشد».

این جلسه که پیش از روز زن که هشتم ماه مارس است برگزار شددر آن رئیس جمهوری افغانستان اضافه کرد: «جامعه افغانستان در تضاد با ارزشهای بین المللی نیست؛ اما اگر زنان افغان روی ارزشهای بین المللی تاکید کند خود را در تضاد با جامعه قرار خواهند داد. ضرور است ما از داخل تمدن و فرهنگ خود نقش زن را واضح سازیم و در این زمینه قانون اساسی وضاحت دارد و عملی کردن آن تعهد اصلی ماست که ارزش‌های زن را تحقق می‌بخشد.»

اشاره آقای غنی به جامعه سنتی افغانستان است که با زن به دیده دیگری از جوامع غربی می‌نگرد.

او با تاکید بر حفظ دستآوردهای ۱۳ سال گذشته در زمینه دست یابی زنان به حقوقشان خاطرنشان کرد: «دولت او تلاش می‌کند با الگو گیری از کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای عربی و مالیزیا، نقش زنان را در رده‌های تصمیم گیری برجسته نماید؛» زنان خواستار حضور در پست‌های بلند دولتی هستند، برایتان می‌رسد اما به معیار، انحصار رهبری باید بشکند «.

رئیس جمهوری تحصیل زنان و دختران را سبب تغییر ۵ نسل عنوان کرد و افزود که هر پسر و دختر باید از محیط خانواده مساوات میان زن و مرد را قبول کنند و بدون آنجامعه به پیشرفتی در این خصوص دست نخواهد یافت.

آقای غنی همچنین وعده داد که یک دانشگاه ویژه زنان به کمک مالی دولت ترکیه در آینده نزدیک در کابل ایجاد خواهد شد.

او خشونت را در دوایر دولتی و دانشگاه‌ها پذیرفتنی ندانست و گفت که هر اداره مسئول است که از حقوق زنان دفاع کند و گزارشات شانرا به ریاست جمهوری بفرستند.

به گفته وی؛ تمامی پروژه‌ها که از سوی جامعه بین المللی برای زنان افغان تمویل می‌شوند؛ بررسی شده و تحت یک برنامه منسجم، اولویت‌های زنان در نظر گرفته می‌شود و به پرژوه‌های زنان توجه ویژه‌ای صورت خواهد گرفت.

رییس جمهور در مورد توجه به صحت زنان و دست یابی آنان به حقوق میراثی گفت: یک شفاخانه ویژه برای اجرای عملیات‌های مشکل به خاطر جلوگیری از سفر بیماران به ویژه زنان به خارج ایجاد می‌شود و زن افغان اطمینان داشته باشد که به میراث شرعی خود می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید