.
.
.

نتایج گفتگوی رییس جمهوری افغانستان با وزیر دفاع آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز شنبه ۲۱ فوریه ۲۰۱۵ با اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا در کابل دیدار کرد.

به گزارش العربیه اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا امروز شنبه بمنظور گفتگو با مقام‌های بلندرتبه افغان وارد کابل شد.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای نوشت، مسایل گسترش روابط دوجانبه، تقویت نیروهای امنیتی افغان، مبارزه با تروریزم و افراطیت و اوضاع منطقه محور بحث گفتگو غنی با اشتون کار‌تر بودند.

اشرف غنی در این دیدار گفت: «ما به خطرات جدید مواجه هستیم و تروریزم بحیث یک پدیده هم ما و هم شما (آمریکا) را تهدید می‌کند و این ضرورت به همکاری کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت دارد و باید خاطر نشان کرد که هدف اساسی ما ایجاد شرایط صلح، ثبات و رفاه می‌باشد.»

غنی ادامه داد: «ما از مرحله امتحان موفقانه گذشتیم و انشاءالله ابتکار را در قسمت تامین امنیت به دست خواهیم داشت، همکاری ما همه جانبه است و در این شرایط که بتوانیم تعریف همکاری جدید را داشته باشیم از نکاتی است که بالایش صحبت شده و در سفر آیندهء ما (غنی) به امریکا با رئیس جمهور اوباما نیز روی آن بحث خواهد شد.»

اشرف غنی در این دیدار به روند صلح اشاره نموده گفت: «تلاش ما این است تا افغانستان را از یک نقطه تضاد به یک نقطه همکاری‌های دوامدار مبدل نمائیم. مردم ما دموکراسی را بر انارشی و اتفاق را بر نفاق ترجیح دادند. تعهد اساسی به وطن دوستی وجود دارد و نیروهای امنیتی ما از وطن خویش به شکل داوطلبانه دفاع می‌کنند و سرمایه گذاری اساسی ما بالای این است که یک نظام شفاف، قابل اعتماد و باور به وجود آید.»

تمرکز اوباما در مورد تغییرات در جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا در این دیدار گفت، باراک اوباما، رییس جمهور این کشور در مورد تغییرات در جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تمرکز دارد.

کار‌تر افزود: «این را باید به وضاحت بگویم که آغاز ماموریت جدید امریکا و نیروهای ائتلاف، تعهد ایالات متحده امریکا مبنی بر حفظ همکاری دوامدار با افغانستان، به قوت خود باقی است. حفظ و تداوم این پیشرفت‌ها اولویت ما را تشکیل می‌دهد و از همین جهت رئیس جمهور اوباما روی چند گزینه بخاطر تقویت حمایت ما از ستراتیژی امنیتی رئیس جمهور غنی، به شمول تغییرات ممکنه در جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی، تمرکز دارد.»

کار‌تر ادامه داد: «تمام این پیشرفت‌ها منتج به کاهش نیروهای امریکایی و ائتلاف و گذار به یک مرحله جدید از همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا گردید.»