.
.
.

رییس جمهوری افغانستان با معاون رییس جمهوری ایران دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز سه شنبه ۱۷ فوریه ۲۰۱۵ با شریعتمداری، معاون رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

به گزارش العربیه به نقل از خبرنامه‌ای کاخ ریاست جمهوری افغانستان، این دیدار امروز سه شنبه در کاخ ریاست جمهوری در کابل صورت گرفت.

شریعتمداری، معاون رییس جمهور ایران گفت: «ما شاهد تحولات عظیم در کشور همسایه و برادر خویش افغانستان هستیم و ما مطمئنیم که افغانستان به سوی استقرار در حرکت است.»

شریعتمداری افزود، وزیر داخله (کشور) ایران برای پیشبرد کمیسیون همکاری‌های مشترک برگزیده شده است تا در تهیه نقشه راه بمنظور گسترش روابط میان کابل- تهران تلاش کند.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این دیدار گفت، حکومت افغانستان نیز نماینده خود را برای پیشبرد کمیسیون همکاری‌های مشترک کابل – تهران معرفی خواهد شد.

غنی افزود: «کمیسیون مذکور روی آمادگی بخاطر تهیه نقشه راه، کار خواهد کرد و نقشه مذکور باید یک بسته کامل را برای تحکیم روابط بین دو کشور در عرصه‌های درک خطر و اشکال تروریزم و نحوهء مبارزه با آن، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، ازدیاد تجارت قانونی، حل مشکلات مهاجرین و همکاری در مورد آب، به طور بنیادی احتوا کند.»

اشرف غنی تاکید کرد، در قسمت مهاجرت‌های اقتصادی به ایران مسئولیت خویش را می‌پذیریم و می‌خواهیم در زمینهء حل مشکلات مهاجرین افغان در ایران به طور اساسی داخل یک بحث سازنده شویم.

رئیس جمهور افغانستان گفت: «افغانستان منحیث یک عضو فعال جامعه بین المللی با کشورهای شامل در پنج حلقه سیاست خارجی‌اش، خواهان روابط نیک و حسنه است و به هیچ وجه روابط افغانستان با یک کشور، خطری را به کشور دیگری، خصوصاً کشورهای همسایه متوجه نخواهد ساخت.»

قرار است اشرف غنی در آینده نزدیک به کشور ایران سفر کند و پیمان استراتیژیک (راهبردی) میان کابل- تهران را امضاء نماید.