فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مشرف: کرزی هوادار هند بود و غنی آخرین امید صلح است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین پاکستان گفته‌است، حامد کرزی، رییس جمهوری اسبق افغانستان یکی از افراد بسیار نزدیک به دولت هند بود.

  به گزارش العربیه به نقل از روزنامه گاردین، مشرف گفت، حامد کرزی در زمان حکومت‌اش، فردی نزدیک به هند بود، ما هم برخلاف خواسته‌های کرزی و علیه منافع افغانستان فعالیت می‌کردیم.

  مشرف گفت: «در زمان ریاست کرزی، وی در همکاری با هند همواره پاکستان را صدمه می‌زد و ما هم برخلاف خواسته‌های وی عمل می‌کردیم، زیرا ما باید ارزش‌های حکومت خود را حفظ می‌کردیم؛ اما اکنون اشرف غنی در تلاش برقرای ثبات در افغانستان است و ما باید کاملاً با وی همکاری کنیم.»

  جنرال پرویز مشرف تاکید کرد، بخاطر نزدیک بودن کرزی به هند، جاسوسان پاکستانی در آی‌اس‎آی پس از سال ۲۰۰۱ مجبور شدند تا با نیروهای طالبان ارتباط برقرارکنند؛ چرا که دولت کرزی توسط غیرپشتون‌ها هدایت می‌شد؛ کسانی که به دنبال منافع هندی‌ها بودند.

  مشرف گفت: «دقیقاً ما در پی گروه‌هایی بودیم که تلاش‌های هند برضد پاکستان را خنثی کنند. به همین‌خاطر استخبارات ما با گروه‌های طالبان در تماس بود و باید هم می‌بود.»

  غنی آخرین امید صلح در افغانستان است

  پرویز مشرف، رییس جمهوری پیشین پاکستان در ادامه مصاحبه‌اش با روزنامه گاردین به حکومت محمد اشرف غنی، رییس جمهوری فعلی افغانستان اشاره نموده گفت، اشرف غنی از عوامل اصلی صلح در افغانستان است.

  مشرف افزود، اشرف غنی برای تأمین صلح در افغانستان تلاش می‌کند و دولت پاکستان باید با اشرف غنی همکاری نماید.

  مشرف در سخنان‌اش یکبار دیگر به جنگ نیابتی در افغانستان اشاره نموده گفت: «پاکستان هم جنگ‌های نیابتی در داخل خود دارد، هند هم دارد، چیزی که مضر است. من اعترف می‌کنم که این پدیده مضر است. این پدیده نه به نفع افغانستان، نه پاکستان و نه هم هندوستان است.»

  این در حالیست که اخیراً افغانستان شش دانشجوی نظامی خود را برای کسب آموزش نظامی به پاکستان فرستاد و از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دیروز جمعه با نخست وزیر هند تلفنی صحبت کرد و قرار است آقای غنی در آینده نزدیک به هند سفر نماید.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران