.
.
.

تاکید غنی به ادامه حضور سربازان آمریکایی در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری آمریکا روز پنجشنبه ۱۲ فوریه ۲۰۱۵ گزارش دادند، که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روی ادامه حضور سربازان آمریکایی در این کشور تاکید می‌کند.

به گزارش العربیه به نقل از منابع مذکور، مقام‌های ارشد آمریکایی همراه با جنرال جان کمپبل، فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان، در این روز‌ها روی چگونگی خروج سربازان آمریکایی در کاخ سفید گفتگو دارند.

منابع خبری آمریکا نوشته‌اند، این اقدام بر اساس افزایش تهدیدات امنیتی و احتمال گسترش حضور داعش در افغانستان گرفته شده است.

مقام‌های امنیتی آمریکا نیز در این روز‌ها در مورد زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان غور می‌کنند و اشتون کار‌تر، وزیر دفاع جدید آمریکا نیز در گذشته گفته بود، اگر ضرورت باشد آمریکا زمان خروج و تعداد سربازان‌اش را در افغانستان تغییر می‌دهد.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا اخیراً اعلام کرد، تمام سربازان آمریکایی تا ختم سال ۲۰۱۶ میلادی بصورت تدریجی از افغانستان بیرون خواهند شد و تعدادی کمی از این سربازان برای تأمین امنیت اماکن دیپلماتیک آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند.

بر اساس منابع دولتی افغانستان، در حال حاضر ۱۰۸۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر می‌ باشند.

این در حالیست که مأموریت جنگی سربازان ناتو در افغانستان پایان یافته و مأموریت جدید این سربازان تحت نام «حمایت قاطع» در این کشور آغاز شده است.

ناتو اعلام کرد، در سال ۲۰۱۵ میلادی نزدیک به ۱۳ هزار سرباز ناتو در افغانستان باقی مانده و این سربازان در بخش‌های مشاوره و آموزش با ارتش افغان همکاری می‌کنند.

از سوی دیگر، در این روز‌ها، مسئولیت امنیتی سراسر افغانستان به عهده ارتش افغان قرار دارد و نیروهای خارجی مستقر در این کشور نقش حمایتی دارند.