.
.
.

رییس جمهور افغانستان عازم ترکمنستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه ۲۱ جنوری ۲۰۱۵ به هدف گسترش روابط دوجانبه عازم عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شد.

به گزارش العربیه، کاخ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای نوشت، اشرف غنی در این سفر دو روزه، با مقام‌های بلندرتبه ترکمنستان در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی گفتگو خواهد کرد.

بر اساس خبرنامه‌ای‌ مذکور، اشرف غنی را در این سفر، س‌تر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، محمد محقق معاون دوم رئیس اجرائیه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، حضرت عمر زاخیلوال مشاور اقتصاد ملی، سرپرست وزرای خارجه، اقتصاد، انرژی و آب، معادن و پترولیم، ترانسپورت و هوانوردی، تحصیلات عالی، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری و نظیف الله سالارزی سخنگوی رئیس جمهور همراهی می‌کنند.

ترکمنستان همسایه شمالی افغانستان است که در جریان ۱۳ سال گذشته در بخش‌های مختلف بخصوص در عرصه برق با افغانستان همکاری کرده است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان پیش از این در کشورهای عربستان سعودی، چین، پاکستان و امارات متحده عربی سفر کرده و تاکید دارد که افغانستان را از لحاظ جغرافیایی به «چهار راه آسیا» تبدیل خواهد کرد تا انتقال ترانزیت در کشورهای آسیای میانه به سهولت صورت گیرد.

از سوی دیگر، قرار است اشرف غنی در آینده نزدیک به کشور ایران نیز سفر کند تا پیمان استراتیژیک (راهبردی) میان کابل- تهران را امضاء نماید.