.
.
.

کرزی: جنگ ۱۳ ساله افغانستان جنگ خارجی‌ها بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید، کشورهای خارجی در ۱۳ سال گذشته برای منافعشان در افغانستان جنگ کردند.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، کرزی گفته‌است، افغانستان به جنگ بیش از یک دهه هیچ ربطی نداشته و این جنگ بالای افغانستان تحمیل گردیده‌است.

کرزی تاکید کرده‌است، خارجیان جنگ را در افغانستان به خاطر منافع خودشان راه‌اندازی کردند و ریشۀ جنگ در افغانستان نیست بلکه در خاک پاکستان می‌باشد.

رییس جمهور پیشین افغانستان گفته‌است، تا زمانی امریکا و پاکستان صادقانه با افغانستان همکاری نکنند افغانستان به ثبات همیشگی دست نخواهد یافت.

از سوی دیگر، ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری در زمان حکومت حامد کرزی نیز در تازه‌ترین مقاله‌ خود درمورد گفته‌های که میان حامد کرزی و سران آمریکایی در مورد افغانستان رد و بدل شده بود نیز چنین نوشته‌است.

بخشی از متن مقاله‌ای ایمل فیضی

در جریان سفر رئیس جمهور کرزی در ماه ژانویه سال ۲۰۱۳ میلادی به واشنگتن، توماس دانیلون، مشاور امنیت ملی آمریکا، در حضور رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دیگر مسئولان بلند پایه آن کشور به رییس جمهور کرزی گفت که از آغاز سال ۲۰۱۵ به بعد، طالبان دشمنان آمریکا نخواهند بود و آمریکا دیگر علیه آنان نخواهد جنگید. آقای دانیلون همچنین افزود که آمریکا به جنگ خود علیه تروریسم در افغانستان ادامه خواهد داد.

برای رئیس جمهور کرزی این حیرت آور بود که مشاور امنیت ملی آمریکا برای طالبان ضرب الاجل تعیین می‌کند که تا این سال دشمن آمریکاست و بعد از آن دشمن آمریکا نیست.

رئیس جمهور کرزی پرسید: بعد از سال ۲۰۱۴ تروریسم چیست و تروریست کیست؟ مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ گفت: هر آن کس که در افغانستان به سفارت، اتباع و منافع ما حمله و یا آن‌ها را تهدید کند.

رئیس جمهور کرزی دوباره پرسید: اگر در مملکت ما در یک حادثه انتحاری ۷۰ یا ۸۰ تن جانشان را از دست بدهند، این از نظر شما یک عمل تروریستی خواهد بود؟ مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، نه.

رئیس جمهور کرزی برای اینکه از اظهارات این مقام آمریکایی مطمئن شود، یکبار دیگر سوال کرد: اگر در لباس طالبان چندین هزار تروریست از پاکستان وارد افغانستان شوند و قسمتی از خاک کشور را تصرف کنند و پرچم خود را به اهتزار در آورند، در آن صورت، چطور؟ مشاور امنیت ملی در پاسخ گفت: این موضوع مربوط به شما و پاکستان خواهد بود، نه مربوط به آمریکا.