.
.
.

سازمان ملل: 2014 سال خونین ومرگبار برای افغان ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است، سال 2014 میلادی سالی خونین و مرگبار برای غیرنظامیان افغانستان بوده است.

نیکولاس هیسم، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان در نشست خبری در مقر این سازمان در نیویورک گفت، میزان تلفات غیرنظامیان افغان نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

هیسم افزود، از آغاز سال 2014 میلادی تاکنون 3188 غیرنظامی افغان کشته شده اند و 6429 تن دیگر زخمی شده اند که جمع کل قربانیان افغان در سال جاری میلادی به 9617 نفر می رسند.

براساس آمار این سازمان، تلفات کودکان نسبت به سال گذشته، 33 درصد و تلفات زنان 12 درصد افزایش یافته که بیانگر بالاترین سطح آمار تلفات غیرنظامیان از زمانی است که سازمان ملل ثبت تلفات غیرنظامیان را از سال 2009 در افغانستان آغاز کرد.

جورجت گاگنون رییس بخش حقوق بشر دفتر هیأت کمک سازمان ملل در افغانستان گفت، مین گذاری، حملات انتحاری و انواع حملات پیچیده گروه شورشیان منجر به افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

گاگنون افزود، گروه شورشیان عامل 75 درصد این قربانیان است و احتمال آن وجود دارد که آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان تا آخر سال جاری میلادی از مرز 10 هزار هم خواهد گذشت که تا کنون سابقه نداشته است.

سازمان ملل متحد در گزارش سال 2013 میلادی شان مجموع آمار قربانیان افغان را 8615 نفر اعلام کرده بود