.
.
.

کاروان نیروهای آمریکایی درکابل مورد حمله انفجاری قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های دولتی در کابل پایتخت افغانستان روز شنبه ۱۳ دسامبر ۲۰۱۴ اعلام کردند، کاروان نیروهای آمریکایی دیشب (شامگاه جمعه) در بگرام کابل آماج حمله انفجاری قرار گرفت.

منابع خبری افغانستان به نقل از عبدالشکور قدوسی، ولسوال (فرماندار) بگرام کابل گزارش داده‌اند، این رویداد در ساحه «دوسرکه بگرام» رخ داد.

قدوسی گفته است، کاروان نیروهای آمریکایی شامگاه جمعه مورد حمله مین کنار جاده‌ای قرار گرفت. اما او درمورد تلفات جانی و خسارت مالی ناشی از این انفجار چیزی نگفت.

نیروهای آمریکایی مستقر در ولسوالی بگرام کابل تاهنوز دراین زمینه چیزی نگفته‌اند اما سرپرست ولایت پروان کابل گفته است، یک گروه تحقیقاتی کارش را در این زمینه آغاز کرده است.

اما شاهدان عینی گفته‌اند، دراین انفجار یک تانک نیروهای آمریکایی با چهار خودروی غیرنظامی تخریب شده است.

این درحالیست که دراین روز‌ها میزان حملات انتحاری و انفجاری درشهر کابل وشماری از ولایت‌های افغانستان افزایش یافته است.

روز پنجشنبه هفته گذشته نیز کابل شاهد دو حمله‌ خونین انتحاری در منطقۀ «تره خیل» و مرکز فرهنگی فرانسه در مرکز این شهر بود.

در حمله اول، مهاجم انتحاری خودروی حامل سربازان ارتش افغان را آماج قرار داد که درنتیجه شش سرباز کشته شدند و ۱۴ تن دیگر زخم برداشتند.

حمله دوم، یک پسر جوان ۱۶ ساله مواد منفجره همراه‌اش را شامگاه پنجشنبه به مرکز فرهنگی فرانسه در محوطه دبیرستان استقلال کابل انفجار داد.

براساس منابع امنیتی کابل، این حمله انتحاری زمانی رخ داد که ده‌ها تن درحال تماشای نمایش تیا‌تر دراین مرکز بودند که درنتیجه یک شهروند خارجی کشته شد و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که شبکه حقانی مسئول این حمله انتحاری بوده است.

ازسوی دیگر، گروه طالبان به تازگی رسانه‌ها و نهادهای مدنی افغانستان را اخطار داده است که از این به بعد این نهاد‌ها نیز آماج حملات انتحاری و انفجاری قرار خواهند گرفت.

طالبان با انتشار خبرنامه‌ای نوشته است، این نهاد‌ها را به دلیل فعالیت‌های «ضد ارزش‌های اسلامی و شرعی»، ترویج بی‌حجابی، فساد و فحشا هدف حملات قرار خواهند داد.