فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • افغانستان شکنجه زندانیان توسط مامورین آمریکا را شدیداً محکوم کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان شامگاه چهارشنبه 10 دسامبر 2014 شکنجه شدن زندانیان توسط شماری از کارمندان سازمان استخباراتی آمریکا(سیا) را شدیداٌ محکوم کرد.

  به گزارش العربیه به نقل از خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان، غنی خطاب به آمریکا گفت، تا سه هفته دیگر، هیچ کشوری حق ندارد در افغانستان بازداشتگاه داشته باشد و یا کدام شهروند افغان را زندانی کند.

  رییس جمهور افغانستان افزود: "تمام اصول قبول شده حقوق بشر، قانون ایالات متحده امریکا، اخلاق جهانی از جانب شماری از مامورین سی آی ای یا دستگاه استخباراتی امریکا زیر پا گذاشته شده است و دولت افغانستان آنرا به شدیدترین الفاظ محکوم می کند، چنین اعمال هیچگونه توجیه ندارد و اعمال خبیثه می باشد."

  اشرف غنی تاکید کرد: " ما می خواهیم تعداد افغان های زندانی که مورد شکنجه قرار گرفته اند، معلوم شود تا برای اعادهء حیثیت و حقوق شان اقدام کنیم. زیرا گزارش مذکور نشان میدهد که یک تعداد از وطنداران ما نیز تحت شکنجه قرار گرفته اند و حقوق شان پایمال شده است."

  رییس جمهور افغانستان گفت، براساس امضایی پیمان امنیتی میان کابل- واشنگتن بعد ازسال 2014، آمریکا حق ندارد در افغانستان بازداشتگاه داشته باشد یا کدام شهروند افغان را زندانی کند ویاهم در خانه های مسکونی افغان ها وارد شوند.

  فهرست زندانیان افغان شکنجه شده

  کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا به تازگی گزارشی را در مورد روش های خشن بازجویی و اقداماتی که برای اعمال فشار روی مظنونان پیوند به القاعده انجام شده، انتشار داد.

  در این گزارش 400 صفحه ای آمده است، استفاده از شکنجه به "اطلاعات مهم و قابل پیگیری" منجر نشده و اطلاعات به دست آمده از این بازجویی‌ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبوده است.

  محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از دولت آمریکا خواست، فهرست زندانیان افغان ازسوی مامورین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا شکنجه شده اند در دسترس حکومت افغانستان قرار دهد.

  اشرف غنی گفت: "ما می‌خواهیم تعداد و هویت این افراد مشخص شود تا برای اعاده حیثیت شان جدی عمل کنیم. در این گزارش گفته شده که شماری از این افراد کاملا بی‌گناه بوده اند و این رفتار نادرست است."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران