.
.
.

نتایج نشست لندن: جهان متعهد به حمایت مالی افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگان کشورهای شرکت کننده در کنفرانس افغانستان در لندن روز پنجشنبه 04 دسامبر 2014 تعهد کردند که در بخش های مختلف از افغانستان حمایت مالی خواهند می کنند.

به گزارش العربیه، نشست لندن بعد از ظهر روز پنجشنبه به حضور نمایندگان 70 کشور و شماری از سازمان های بین المللی در شهر لندن پایتخت کشور بریتانیا برگزار شد.

نمایندگان این کشورها، هرکدام شان به نوبت سخنرانی کردند و به تعهدات کشورشان درقبال افغانستان تاکید نمودند.

پادشاهی سعودی: ریاض درکنار کابل است

معاون وزارت خارجه پادشاهی سعودی به برنامه جامع صلح در افغانستان تاکید کرده و گفت، ریاض حاضر است در بخش های مختلف با کابل همکاری کند.

نماینده پادشاهی سعودی افزود، پادشاهی سعودی افغانستان را در بخش اصلاحات و رفتن بسوی خودکفایی حمایت می نماید.

ازسوی دیگر، نماینده سازمان کنفرانس اسلامی نیز دراین نشست گفت، این سازمان از روند صلح افغانستان حمایت کرده و دربخش های مختلف با افغانستان همکاری می نماید.

کانادا: 350 میلیون دلار به افغانستان کمک می کنیم

نماینده کانادا در نشست لندن تعهد کرد، کاناد تا سال 2017 میلادی 350 میلیون دلار به نیروهای امنیتی افغان کمک می کند.

نماینده کانادا در سخنان اش از بازگشایی مجدد پرونده کابلبانک استقبال کرده و افزود، کانادا دربخش های مختلف افغانستان را حمایت می نماید.

چین: تا سال 2016 دومیلیارد یوان به افغانستان کمک می کنیم

نماینده چین درکنفرانس لندن گفت، چین تا سال 2016 میلادی دو میلیارد یوان به افغانستان کمک می نماید و سالیانه 500 بورسیه تحصیلی در دسترس دانشجویان افغان قرار میدهد.

نماینده چین افزود: "ما به رئیس جمهور غنی همچنين وعده داديم كه پروژه‌های انتقال انرژی و استخراج معادن افغانستان را سرعت خواهیم بخشید."

قزاقستان: 50 میلیون دلار به افغانستان کمک می کنیم

وزیر خارجه کشور قزاقستان در نشست لندن گفت، قزاقستان دریک برنامه ویژه آموزش نیروی انسانی و هم چنان دربخش های مختلف 50 میلیون دلار در افغانستان سرمایه گذاری می کند و پنج میلیون دلار در برنامه های آموزشی ولایت سمنگان افغانستان به مصرف می رساند.


آمریکا: هرگز اجازه نمیدهیم که افغانستان لانه امن تروریستان شود

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی اش در نشست لندن از قدرت مدیریت رهبران افغانستان ستایش کرده و گفت، آمریکا هرگز اجازه نمیدهد که افغانستان باردیگر به لانه های امن شبکه های تروریستی تبدیل شود.

جان کری تعهد کرد:" همین امروز اعلام می‌کنم که دولت آمریکا تسهیلات ویژه‌ای در اختیار بازرگانان، دانشجویان و شهروندان افغانستان قرار خواهد داد. ما هرگز اجازه نخواهیم داد که افغانستان بار دیگر به پناهگاه امنی برای تروریستان تبدیل شود."

ایران: نیروهای خارجی در افغانستان عامل ناامنی در منطقه اند

ابراهیم رحیم پور، معاون وزارت خارجه ایران در نشست لندن گفت، حضور نیروهای خارجی در افغانستان عوامل اصلی ناامنی و ادامه تندروی در منطقه می باشند.

رحیم پور افزود، ایران از حکومت وحدت ملی افغانستان حمایت می کند اما امضای توافقنامه امنیتی کابل با واشنگتن و ناتو نباید تمامیت ارضی افغانستان را زیر سوال ببرد و کشورهای منطقه را با خطر مواجه سازد.

روسیه: ارتش افغان را آموزش می دهیم

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان در نشست لندن گفت، روسیه دربخش آموزش ارتش افغان را همکاری می نماید.

کابلوف افزود: "پیشرفت بدون وجود امنیت ممکن نیست، به همین سبب روسیه همکاری با نیروهای امنیتی افغان را در اولویت قرار می‌دهد."

پاکستان: جهان ، افغانستان و منطقه را تنها نگذارند

نوازشریف، نخست وزیر پاکستان در نشست لندن از جامعه جهانی خواست با افغانستان و منطقه همکاری کند و افغانستان را تنها نگذارد.
نوازشریف افزود:" تروریسم دشمن مشترک همه ماست و باید بدون هیچ گونه مصلحت‌اندیشی با آن مقابله شود."

بریتانیا: ما درکنار افغانستان می مانیم

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در نشست لندن از کارکرد حکومت وحدت ملی افغانستان ستایش کرده و گفت، زمینه حضور زنان درهمه عرصه ها به ویژه در دستگاه قضایی افغانستان باید فراهم شود و حضور پٌررنگ زنان در کابینه جدید سبب کاهش فساد اداری دراین کشور خواهد شد.

کامرون افزود:"دولتمردان نباید کارهایی را بکنند که خودشان می‌خواهند، بلکه آنها باید به خواسته‌های مردم خود عمل کنند."

نخست وزیر بریتانیا گفت: "سربازان ما از افغانستان خارج می شوند اما ما از این کشور بیرون نمی‌رویم. ما همچنان در زمینه‌های آموزشی و حمایت‌های مالی با افغانستان همکاری خواهیم کرد."