.
.
.

اشرف غنی: همکاری جهان با افغانستان یک نیاز حیاتی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان شامگاه پنجشنبه 04 دسامبر 2014 در نشست لندن گفت، میان افغانستان و جهان نگاه مشترکی وجود دارد و افغانستان ازهمکاری جامعه جهانی استقبال می کند و همکاری جهان با افغانستان یک نیاز حیاتی می باشد.

اشرف غنی افزود:" اینجا آمده‎ایم که بگوییم حالا ما متحدیم و به ما کمک کنید. ما توافقنامه‌های امنیتی را امضا کردیم، پرونده کابلبانک را گشودیم، دادگاه عالی در یکماه آینده این پرونده را نهایی خواهد کرد. در مواجهه با مشکلات درنگ نکردیم، مشکلات را می‌دانیم و می خواهیم آنرا حل کنیم و امیدواریم جهان، روحیه همکاری را که از کابل می‌آید، بپذیرند."

غنی ادامه داد: "در دو ماه گذشته، دولت وحدت ملی راه درستی را رفته است امیدواریم مردم را قانع کرده باشیم که راه ما درست است. دولت وحدت ملی می‌خواهد رابطه مردم و دولت را تغییر دهد به این معنی که دولت خادم مردم خواهد بود. مردم شجاعت کردند و رای دادند و من و آقای عبدالله را انتخاب کردند ما تعهد می کنیم که به آنها خدمت کنیم."

او افزود: "می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که دولت وحدت ملی، نهادهای درستی را از خود به جا بگذارد. میراثی را که ما بجا می‌گذاریم باید طوری باشد که دیگران آن را ادامه دهند."

زنان کلید آینده ما هستند

اشرف غنی در سخنرانی اش زنان را کلید جامعه و جوانان را سرمایه های آینده خطاب کرده و گفت، حضور زنان و جوانان در حکومت وحدت ملی افغانستان یک نیاز حیاتی می باشند.

رییس جمهور افغانستان افزود: "زنان کلید آینده ما هستند، نمی‌توانیم با کنار گذاشتن بخشی از جامعه پیش برویم. کشورهای درحال توسعه باید بازارهای‌شان را بر روی تولیدات زنان افغان باز کنند. فقط راه اندازی برنامه‌های آموزشی کافی نیست."

اشرف غنی ادامه داد: "برای اولین بار در تاریخ افغانستان انتقال دموکراتیک قدرت انجام شد، دولت وحدت ملی نماینده اکثریت مردم افغانستان است، روند تحول سیاسی در افغانستان اولویت ما است. از گذشته گذشته‌ایم و نگاه به آینده داریم."

جهان باید با افغانستان همکاری کند

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در سخنان اش از کشورهای متعهد به همکاری با افغانستان خواست با افغانستان همکاری کنند تا حکومت این کشور بتواند یک سیستم پاسخگو و کارا را ایجاد کند.

اشرف غنی گفت: " فقر شدید کماکان دامن‌گیر افغانستان است، فقر از عوامل بی‌ثباتی است، عامل تولید مواد مخدر است، باید به فقر زدایی به عنوان معضل اصلی تمرکز کنیم، اصلاحات دولت ما طوری پیش خواهد رفت که هرکسی بتواند کاری داشته باشد عرضه خدمات برای ما بسیار مهم است."

رییس جمهور افغانستان افزود: " کشورما به کام ناامنی سقوط نخواهند کرد. دوستان ما تعهداتی به ما داده‌اند در حمایت از افغانستان. ما تهدیدات مشترکی داریم، بچه‌های ما در افغانستان می‌میرند، وقتی قربانیان افغان را می‌بینم خدا می‌داند که چه می‌کشم، اما ما انتخاب نشده‌ایم که شکست بخوریم، ما بر این چالش‌ها غلبه خواهیم کرد."