.
.
.

کرزی: پاکستان برای دادن کلید صلح فقط دو شرط دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان گفته است، مقام های پاکستانی همواره تاکید کرده اند که کلید صلح وقتی به افغانستان داده می شود که کابل به دوشرط اساسی اسلام آباد پاسخ مثبت دهد.

به گزارش العربیه به نقل از منابع خبری افغانستان، کرزی تاکید کرده است، پاکستان درقبال دادن کلید صلح به افغانستان خواهان به رسمیت شناختن خط دیورند و قطع روابط کابل- دهلی است.

حامد کرزی در حکومت سیزده ساله اش، 21 بار به پاکستان سفر کرد تا کلید صلح را از نزد مقام های پاکستانی بگیرد اما کرزی گفته است که پاکستان همواره دراین زمینه به دو شرط اش پافشاری کرده است.

رییس جمهور پیشین افغانستان گفته است، همواره این دوشرط پاکستان را رد کرده و به همین دلیل دامنه خشونت و ناامنی در افغانستان گسترش یافته و هر روز از مردم افغانستان قربانی می گیرند.

کرزی: افغانستان میدان جنگ نیابتی میان هند و پاکستان نخواهد شد

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در دیدار با مقام های هندی گفته است، افغانستان هیچ وقت به میدان جنگ نیابتی هند و پاکستان تبدیل نخواهد شد.

حامد کرزی دراین روزها به کشور هند رفته و در دیدارش با مقام های هندی تاکید کرده است، افغانستان هرگز اجازه نخواهد داد که این کشور صحنه جنگ نیایتی هند و پاکستان گردد و دهلی نو نیز نمی خواهد چنین سناریو در کابل تطبیق گردد.

ازسوی دیگر، پرویز مشرف، رییس جمهور پیشین پاکستان اخیراٌ گفته بود، با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، پاکستان و هند جنگ نیابتی را در افغانستان آغاز کرده اند.

پرویز مشرف مدعی است، هندوستان در جنوب افغانستان مراکز پنهانی تروریستی ايجاد کرده که افراد را پس از آموزش براى کمک به بلوچ هاى آزادي خواه در ایالت بلوچستان پاکستان می فرستند.

مشرف گفته است: "نفوذ روز افزون هندوستان در افغانستان يک تهديد براى پاکستان است؛ زيرا که هندوستان فعاليت هاى ضد پاکستان در افغانستان انجام می دهد و در صدد برجسته کردن یک چهره جدید افغانستان مخالف پاکستان است."

رییس جمهور پیشین پاکستان ادعا دارد، هندوستان، با شماری از اقوام افغانستان روابط نزديک دارد و از همین رو پاکستان نيز تلاش مي کند که با پشتون هاى افغانستان روابط نزدیک داشته و از آنها به نفع خود استفاده کند.

پرویز مشرف تاکید کرده است، باید جلو جنگ نیابتی پاکستان و هندوستان گرفته است و روابط نزدیک میان اسلام آباد و دهلی نو به نفع روند صلح افغانستان است.