.
.
.

یک زن حامله افغان برای زایمان خود را جراحی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک زن حامله در ولایت بامیان درشمال افغانستان که طفل هفت ماهه‌ی در شکم داشت، اقدام به جراحی خودی نموده است.

روزنامه هشت صبح افغانستان روز شنبه 15 نوامبر 2014 با انتشار گزارشی نوشت، این خانم 24 ساله "شهلا" نام دارد و در قریه "بغلک" ولسوالی یکه‌ولنگ ولایت بامیان زندگی می‌کند.

شهلا که مادر چهار فرزند است، می‌خواست با عمل جراحی توسط خودش، کودک هفت ماهه‌اش را از شکمش(بطن) بیرون کند. این خانم پس از عمل جراحی خودی، به بیمارستان منتقل شد.

منصور یکی از داکتران بیمارستان ولایتی بامیان می‌گوید:"این زن که اقدام به جراحی خود نموده به طول ۱۲ سانتی و عمق سه سانتی متر توسط آله جارحه تیز شکمش را پاره نموده و ده بخیه خورده است."

او ادامه داد:" با وجود اصرار این زن که می‌گفت اول باید طفل از شکمش بیرون کشیده شود، اما تاهنوز طفل در شکم وی زنده است و وضعیتش نیز روبه بهبودی می‌باشد."

معصومه مادر شهلا، عدم دسترسی زنان به مراکز صحی را یکی از عوامل جراحی خودی توصیف کرده می‌گوید:"در جایی که شهلا زندگی می‌کند، آنجا نه دوا است و نه داکتر، از نزدیک‌ترین مرکز صحی که نیک است بیش از پنج ساعت پیاده روی فاصله دارد."

معصومه ادامه داده است:"پیش از این شهلا را به خاطری‌که از ناحیه شکم احساس درد می‌کرد، جهت تداوی در چندین زیارت و نزد چندین ملا بردیم اما اوتداوی نشده و در نتیجه خود دست به جراحی شکمش زده است." معصومه می‌افزاید که خشونت‌های خانوادگی باعث اقدام شهلا نشده است.

در همین‌حال، چمن خان آمر تحقیقات جنایی ولایت بامیان می‌گوید تاهنوز در این ولایت جراحی خودی سابقه نداشته و این اولین‌بار است که یک زن توسط تیغ "ریش کلی" شکمش را به منظور بیرون کشیدن طفلش پاره کرده است.

چمن خان افزود، شهلا در برابر حاملگی حساسیت پیدا کرده بود و به همین دلیل می‌خواسته کودکش را با جراحی از شکم خود بیرون کند.

از سوی دیگر، ریحانه حیدری، رییس صحت عامه(بهداشت) ولایت بامیان می‌گوید:"شهلا که خود شکمش را باچاقو جراحی کرده است دچار اختلالات عصبی بوده اما خود وی وطفلش سالم است و در شفاخانه ولایتی بامیان تحت مداوا و مراقبت قرار دارد."

این درحالیست که پیش از این در سال 1387 خورشیدی نیز شکم یک دختر حامله 14 ساله در ولسوالی یکه‌ولنگ ولایت بامیان با کارد آشپزی توسط برادر و مادرش جراحی شده بود و بعد از کشیدن طفل، شکم این دختر نوجوان با تار و سوزن لحاف‌دوزی دوخته شده و حدود 30 کوک خورده بود.

او به اثر تجاوز موتروان یک موسسه حامله شده بود. قضیه وقتی افشا شد که برادرش بعد از یک هفته، او را در شفاخانه انتقال داده وگفته بود که شکم این دختر را سک دندان گرفته است.