فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • راه اندازی برنامه مشترک افغانستان و آمریکا برای توانمندی زنان افغان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  افغانستان و آمریکا روز شنبه 08 نوامبر 2014 یک برنامه مشترک پنج ساله را تحت نام "برنامه مشترک افغانستان و آمریکا برای توانمندسازی زنان" درکابل راه اندازی کردند.

  به گزارش العربیه به نقل از خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، این برنامه باهزینه 2016 ميليون دالر، در طول پنج سال از سوی اداره انکشاف بين المللى امريکا (USAID) در بخش توانمند سازى زنان افغان تطبیق می شود.

  محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و جیمزکانینگهام، سفیر آمریکا درکابل توافقنامه راه اندازی این برنامه که از سوی اداره انکشاف بین المللی امریکا در افغانستان تطبیق می شود امضا کردند.

  اشرف غنی گفت:" ما می خواهیم یک زن را منحیث عضو ستره محکمه(دادگاه عالی) انتخاب کنیم که به هیچ وجه کمتر از مردان که انتخاب می شوند، نباشد و از این جهت به سرمایه گذاری بنیادی در قضا، عرصه عدلی و سایر نهاد های حکومتی نیاز داریم."

  اشرف غنی علاوه کرد، مقداری از این کمک ها باید برای ایجاد اولین دانشگاه زنان که از سوی خود آنان اداره خواهد شد به مصرف برسد و دولت زمین مورد نیاز را برای ساختمان این دانشگاه مهیا خواهد کرد.

  درهمین حال، راجیو شاه، رییس اداره توسعه بین‌المللی امریکا در مراسم افتتاحیه این برنامه گفت: "این برنامه بزرگترین برنامه جنسیتی امریکا در افغانستان است که مورد حمایت کشورهای اروپایی قرار گرفته است."

  راجیوشاه افزود، ایالات متحده امریکا برای حمایت از زنان در آینده سیاسی و اقتصادی افغانستان 216 میلیون دلار اختصاص داده اما بریتانیا، استرالیا و اتحادیه اروپا، برای کمک به این برنامه برای دادن 416 میلیون دلار علاقمندی از خود نشان داده اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران