.
.
.

دبیرکل ناتو برای دیدار با سربازان خارجی وارد افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ینس ستولتنبرگ، دبیرکل جدید ناتو روز پنجشنبه 6 نوامبر 2014 برای دیدار از نیروهای ناتو وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

به گزارش العربیه به نقل از خبرنامه ناتو، ستولتنبرگ دراین سفر با سربازان کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) دیدار می کند و از تلاش های 13 ساله شان در افغانستان ستایش می نماید.

درخبرنامه این سازمان آمده است: "دبیرکل با رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان دیدار می‌کند تا در مورد همکاری‌های ناتو و افغانستان به شمول راه اندازی ماموریت حمایت قاطع در 2015 گفتگو کند."

دبیرکل ناتو با ورودش در فرودگاه کابل از یک مرکز آموزش نیروهای ویژه افغان دیدار کرده و قول داد که ناتو بعد ازسال 2015 نیز از افغانستان حمایت می کند.

قرار است تا دو ماه دیگر، نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و مسئولیت امنیتی سراسر این کشور را ارتش افغان به عهده گیرد. براساس گزارش ها، فقط 12500 سرباز خارجی برای آموزش ارتش افغان دراین کشور باقی می مانند.

سال 2015 میلادی، سال "حمایت قاطع" از نیروهای امنیتی افغان نام گذاری شده است و قرار است از اول سال 2015 میلادی، ناتو "حمایت قاطع" خودرا در راستای آموزش و حمایت از ارتش افغان آغاز کند.

افغانستان یک ونیم ماه پیش، با آمریکا و ناتو پیمان امنیتی نیز امضاء کرد که براساس آن آمریکا و ناتو مکلف اند در راستای آموزش و حمایت از ارتش افغان با افغانستان همکاری کنند.