فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • افغانستان: به 300 هزار کارگر افغان در سعودی گذرنامه داده می شود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت کار و اموراجتماعی افغانستان روز یکشنبه 02 نوامبر 2014 اعلام کرد، برای 300 هزار کارگر افغان در پادشاهی سعودی گذرنامه صادر می شود.

  به گزارش العربیه به نقل از علی افتخاری، سخنگوی این وزارتخانه، درحال حاضر 300 هزار کارگر افغان با گذرنامه های خارجی در پادشاهی سعودی کار میکنند که این افراد بزودی گذرنامه افغانی همراه با ویزای کار دریافت خواهند کرد.

  افتخاری افزود، کابل و ریاض در آینده نزدیک دراین زمینه یک توافقنامه امضاء می کنند تا تمام مشکلات کارگران افغان در پادشاهی سعودی حل گردد.

  سخنگوی وزارت کار و اموراجتماعی افغانستان علاوه کرد، برای فعلاً بیشتر افغان ها با گذرنامه های پاکستانی در پادشاهی سعودی کار میکنند که با امضای این توافقنامه، به تمام کارگران افغان در این کشور گذرنامه افغانی داده می شوند و پادشاهی سعودی به این کارگران ویزای کار می دهد.

  براساس آمار وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان، درحال حاضر نزدیک به دو میلیون و 900 هزار شهروند افغان بیرون از این کشور به سر می برند که بیشتر آنها در کشورهای ایران و پاکستان می باشند.

  پادشاهی سعودی: درهمه عرصه ها آماده همکاری با افغانستان هستیم

  محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان یک هفته پیش برای ادای حج عمره عازم پادشاهی سعودی شد و با شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد این کشور و شماری از مقام های آن کشور دیدار کرد.

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان دراین باره نوشت: "در این دیدار هر دو جانب روی موضوعات موافقتنامۀ همکاری های استراتیژیک، نقش پادشاهی سعودی در پروسه صلح و تحکیم ثبات در افغانستان در چوکات (چارچوب) همکاری های منطقه ای، مسایل اقتصادی، مشکلات تاجران و کارگران افغان در پادشاهی سعودی و تسهیل امکانات برای رفع مشکلات حجاج افغانستان در جریان مراسم حج بحث صورت گرفت."

  درهمین حال، شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد پادشاهی سعودی دراین دیدار گفته بود، ریاض در بخش های مختلف کابل را حمایت می کند و ازهیچ تلاشی در راستای تأمین صلح و ثبات در افغانستان دریغ نخواهد کرد.

  ولیعهد پادشاهی سعودی تاکید کرد، کشورش خواستار گسترش روابط بیشتر با افغانستان است و پادشاهی سعودی درعرصه های مختلف افغانستان را همکاری خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران