.
.
.

آمریکا از افزایش همکاری چین با افغانستان استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا روز پنجشنبه 30 اکتبر 2014 از افزایش نقش کشور چین برای فراهم کردن صلح و ثبات در افغانستان استقبال کرد.

به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته است: "به نظر ما، دیدگاه چین در مورد فعالیت در افغانستان در چند سال گذشته به صورت چشمگیری به جهت مثبت تغییر کرده است."

این مقام آمریکایی در مورد برگزاری کنفرانس پروسه استانبول گفت، برگزاری این کنفرانس نشاندهنده تعهد کشور چین به منطقه درهنگام خروج سربازان خارجی از افغانستان می باشد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا افزود:"این(برگزاری کنفرانس پروسه استانبول) واقعاً نشان‌دهنده تعهد چین به افغانستان و نقش‌اش در منطقه است که ما از آن بسیار استقبال می‌کنیم."

قراراست "کنفرانس پروسه استانبول" میان وزیران خارجه کشورهای قلب آسیا فردا جمعه درشهر پیکنگ کشور چین برگزار گردد.

چین یکی از همسایه های اقتصادی افغانستان به شمار میرود که ازسال 2001 میلادی تاکنون حدود 250 میلیون دالر آمریکایی به این کشور کمک کرده است.

چین روز سه شنبه هفته جاری نیز اعلام کرد که پیکنگ تا سال 2017 میلادی مبلغ 327 میلیون دالر به کابل کمک می نماید.

کنفرانس استانبول درماه نوامبر سال 2011 میلادی که آغازگر پروسه استانبول یا "کنفرانس قلب آسیا" می باشد درکشور ترکیه برگزار شد.

کشورهای افغانستان، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، آذربایجان، چین، هندوستان، ایران، قزاقستان، قرغیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان عضویت این پروسه را دارند.

ازسوی دیگر، کشورهای استرالیا، کانادا، دنمارک، مصر، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان (ژاپن)، ناروی (نروژ)، اسپانیا، سوئد، بریتانیا و ایالات متحده امریکا و سازمان های معتبر بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های اسلامی، سازمان همکاری‌های اقتصادی ایکو، سازمان همکاری‌های امنیتی و اقتصادی اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو، سازمان همکاری‌های شانگهای، مجمع همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا یا سارک، اتحادیه اروپا و کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا از جمله کشورها و سازمان های اند، که به عنوان حامی این پروسه در کنفرانس شرکت می کنند.