.
.
.

بانوی اول افغانستان: درسیاست مداخله نمی کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رولا غنی نام افغانی اش(بی بی گل) خانم اشرف غنی احمدزی رییس جمهور افغانستان گفته است که در حوزۀ سیاست مداخله نخواهد کرد.

خانم غنی در مصاحبه با تلویزیون "یک" افغانستان گفت، زنان افغان در تاریخ سیاسی این کشور نقش ارزنده ای داشته اند و حالا نیز سهم فعال خواهند گرفت.

رولا غنی افزود، در امور سیاسی افغانستان مداخله نمی کند و مردم نیز از وی نفرت نخواهند داشت.

خانم رییس جمهوری افغانستان تاکید می کند که حضور زنان افغان دربخش های مختلف این کشور باید افزایش یابد.

رولا غنی گفته است که فعالیت های اش را در راستای دفاع از حقوق زنان و کودکان آغاز کرده است و بصورت جدی این فعالیت را ادامه می دهد.

این درحالیست که اشرف غنی احمدزی، رییس جمهور افغانستان در مراسم تحلیف اش اعلام کرده بود که خانم اش رولا غنی بصورت افتخاری(رضاکار) در بخش های دفاع از حقوق زنان و کودکان کار می کند.

رولا غنی کیست؟

رولا سعاده غنی بانوی اول فعلی افغانستان در شهر بیروت، پایتخت لبنان به دنیا آمده است. خانم رولا مدرک لیسانس(کارشناسی) در رشته روزنامه نگاری از دانشگاه آمریکایی بیروت دریافت نموده و همچنین در روابط بین‌الملل تا مقطع فوق لیسانس(کارشناسی ارشد) تحصیل کرده است.

آشنایی رولا با اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری فعلی افغانستان، به زمانی که آقای احمدزی در دانشگاه آمریکایی بیروت دانشجو بود، به چهل سال پیش بر می‌گردد وی با هم آشنا شدند و ازدواج نمودند.

خانم رولا غنی، درگذشته به عنوان فعال حقوق زن و کودک کار می کرد و درسال 2002 میلادی وارد افغانستان شد و در شهر کابل ساکن گردید. منابع نزدیک به اشرف غنی احمدزی تایید کرده است که رولا غنی اول مسیحی بود و حالا مسلمان شده است.

رولاغنی شهروند افغانستان است و در انتخابات سال 2014 میلادی این کشور رأی داد. رولا غنی به زبان های انگلیسی، عربی، فرانسوی، فارسی و پشتو صحبت می کند.

رولا غنی برای نخستین بار، در هشتم مارچ روز جهانی زن در اوج مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل انظار عمومی ظاهر شد و به زبان فارسی سخنرانی کرد. او بتاریخ 29 سپتامبر 2014 به عنوان بانوی اول افغانستان وارد ارگ ریاست جمهوری این کشور شد.