.
.
.

بریتانیا بزرگترین پایگاه نظامی خود را در هلمند به ارتش افغان واگذارکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع اطلاعاتی افغانستان اعلام کرده اند که بریتانیا روز یکشنبه 26 اکتبر 2014 بزرگترین پایگاه نظامی خودرا در ولایت هلمند افغانستان به ارتش افغان واگذار کرد.

منابع مذکور تایید کرده اند، این پایگاه نظامی از نیروهای بریتانیایی به نیروهای افغان واگذار شده است و 1500 سرباز بریتانیایی باقیمانده در افغانستان بعد ازچند روز این کشور را ترک خواهند کرد.

براساس منابع خبری افغانستان، بزرگترین پایگاه نظامی بریتانیایی بنام"باسشن" در ولایت هلمند در جنوب افغانستان قرار دارد و با هزینه بیش از 20 بیلیون یورو ساخته شده است واین مرکز ازسال 2006 تا کنون قرارگاه نظامی نیروهایی بریتانیایی دراین کشور بوده است.

باسشن، یکی از بزرگترین پایگاه نظامی بریتانیا درسطح منطقه عنوان شده است و دارای فرودگاه نظامی و بیمارستان مجهز می باشد که در این مرکز نظامی، هزاران سرباز هوایی، زمینی و دریایی بریتانیا مستقر بودند.

مقام های بریتانیایی گفته اند، خروج سربازان این کشور از افغانستان براساس قرار داد انجام شده میان کابل و لندن صورت گرفته است.

این درحالیست، که درختم سال جاری میلادی بیشتر سربازان خارجی افغانستان را ترک می کنند و مسئولیت امنیتی سراسر این کشور به عهده ارتش افغان قرار می گیرد.

ازسوی دیگر، افغانستان اخیراً با آمریکا و ناتو پیمان امنیتی امضاء کرد و با امضاء این دو سند تاریخی حضور سربازان خارجی دراین کشور و حمایت آمریکا و ناتو از ارتش افغان حتمی و قانونی گردید.