.
.
.

روسای جمهوری افغانستان و ایران تلفنی صحبت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه 06 اکتبر 2014 اعلام کرد که اشرف غنی احمدزی، رییس جمهور افغانستان با حسن روحانی رییس جمهور ایران درمورد اوضاع امنیتی منطقه باهم تلفنی صحبت کردند.

رسانه های ایرانی نیز گزارش داده اند که اوضاع امنیتی منطقه، تحکیم روابط افغانستان- ایران و موضوع امضا پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن محور صحبت های دو رییس جمهور بوده اند.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران دراین تماس گفته است که ایران امیدوار است تا روابط افغانستان با کشورهای مختلف به روابط کابل – تهران صدمه وارد نکند.

روحانی گفته است:"همکاری‌های منطقه‌ای اصلی‌ ترین راه مقابله با تروریسم و افراطی گری‌های قومی و مذهبی است."

درهمین حال، اشرف غنی احمدزی، رییس جمهور افغانستان گفته است که تشکیل حکومت وحدت ملی به هدف آوردن صلح و ثبات دراین کشور بوجود آمده است.

اشرف غنی با اشاره به امضای پیمان امنیتی افغانستان با آمریکا و ناتو گفته است:"مطمئین باشید هرگونه توافق افغانستان با دیگر کشورها به هیچ عنوان علیه ایران و یا به ضرر ملت شما نخواهد بود."

این درحالیست که ایران یکی از کشورهای است که همواره با امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن مخالفت کرده و امضای این پیمان را ادامه جنگ و ناامنی در افغانستان و منطقه خوانده است.

اما افغانستان یک هفته پیش با آمریکا وناتو پیمان امنیتی را امضا کرد و با امضای این دو سند تاریخی حضور سربازان خارجی در افغانستان قانون گردید.