.
.
.

نامزدان دور دوم ریاست جمهوری افغانستان توافقنامه تقسیم قدرت را امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نامزدان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه21-9-2014 موافقتنامه تقسیم قدرت و تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان را امضا کردند.

اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله امروز یکشنبه 21-9-2014 در ارگ ریاست جمهوری افغانستان در حضور حامد کرزی این سند را امضا کردند.

با امضای این توافقنامه بن بست چند ماهه ریاست جمهوری افغانستان در زمانی که نیروهای خارجی در حال خروج از این کشور هستند، پایان یافت.

به گزارش رویترز، بر اساس این موافقتنامه یکی از این نامزدان رئیس جمهوری خواهد شد ودیگری پست ریاست اجرایی کشور را در اختیار خواهد داشت.

این توافقنامه در چهار صفحه آماده شده که براساس آن آقای احمدزی وزیر دارایی پیشین، به عنوان رئیس جمهوری اعلام می‌شود و آقای عبدالله یا خود و یا فرد دیگری را برای تصدی ریاست اجرایی معرفی می‌کند.

در روزهای گذشته هر دو ستاد بر سر تشکیل دولت مشترکی به عنوان "دولت وحدت ملی" توافق کردند که براساس آن قدرت بین هر دو نامزد به صورت مساوی تقسیم می شود، اما چگونگی نتایج انتخابات به عنوان یک مورد اختلافی باقی ماند. این موضوع دیشب حل شد، ولی جزئیات آن هنوز مشخص نیست.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان تنها سخنران این مراسم که به طور زنده از تلویزیون این کشور پخش شد،بود.

کرزی در این نطق ، توافق نامزدان را تبریک گفت و افزود که محتوای این موافقتنامه و اجرایی شدن آن مسئولیت هر دو نامزد است و او خوشحال است که سرانجام بن بست انتخابات افغانستان شکسته شده است.

ایمل فیضی، سخنگوی کرزی رئیس جمهوری در حال ترک این پست گفت: "انتظار می رود که مراسم تحلیف اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید یک هفته دیگر انجام گیرد. وی افزود: "یکی از اولین وظایف احمدزی امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا خواهد بود که شمار محدودی از نیروهای خارجی اجازه خواهند یافت پس از سال 2014، سال موعد خروج کامل این نیروها، در افغانستان باقی بمانند".