.
.
.

جهان از امضاء توافقنامه حکومت وحدت ملی عبدالله و غنی استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشورهای آمریکا، بریتانیا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و سازمان ملل متحد روز یکشنبه 21 سپتامبر 2014 از توافق نامزدان افغانستان روی تشکیل حکومت وحدت ملی استقبال کرده اند.

کاخ سفید روز یکشنبه با انتشار خبرنامه نوشت، آمریکا امضا توافقنامه حکومت وحدت ملی افغانستان را به فال نیک گرفته و گفته است که این کشور با افغانستان دربخش های مختلف آماده همکاری می باشد.

سفارت بریتانیا درکابل نیز با انتشار خبرنامه نوشت:"ما انتظار داریم با دولت جدید افغانستان کار نماییم تا مردم افغانستان از آینده مرفه و صلح آمیز که مستحق آن است، برخوردار شوند."

ازسوی دیگر، یان کوبیش، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد درکابل گفته است که بحران سیاسی تأثیرات بسیار منفی به اوضاع اقتصادی و امنیتی افغانستان گذاشت و باید بزودترین فرصت ماده های این توافقنامه ای امضا شده عملی گردد.

کوبیش تعهد کرده است که سازمان ملل متحد از حکومت آینده افغانستان حمایت کرده و در بخش های مختلف آماده همکاری می باشد.

درهمین حال، اندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز از امضا توافقنامه حکومت وحدت ملی افغانستان استقبال کرده و گفته است:"اکنون من دو نامزد را تشویق می‌کنم که مسئولیت خود را در فضای همکاری و مشارکت به پیش ببرند."

راسموسن تاکید کرده است که این سازمان بی صبرانه چشم انتظار امضا پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن است چیزی که هردو نامزد با ارسال پیامی به نشست ولز بریتانیا دراین زمینه تعهد کرده بودند.

جزئیات توافقنامه حکومت وحدت ملی

اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ظهر امروز یکشنبه 21 سپتامبر 2014 به حضور رییس جمهور حامد کرزی و شماری از سران جهادی و شورای ملی این کشور توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی را امضا کردند.

براساس امضا این توافقنامه، نامزدی که رأی بیشتر بدست آورده رییس جمهور و نامزدی دیگر رییس اجراییه حکومت آینده خواهد بود.

توافقنامه حکومت وحدت ملی در چهار صفحه ترتیب گردیده و قدرت سیاسی نیز بصورت 50+50 تقسیم گردیده است.

ازسوی دیگر، براساس این توافقنامه، نامزد پیشتاز ریاست کابینه و نامزد دوم مدیریت شورای وزیران را به عهده دارند.

گزارش های تایید نشده وجود دارد که اشرف غنی احمدی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیشتاز است.