.
.
.

اتحادیه خبرنگاران افغانستان: خطری مرگبار خبرنگاران را تهدید می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان روز یکشنبه 21 سپتامبر 2014 با انتشار خبرنامه ای نوشت، میزان ناامنی و خشونت علیه خبرنگاران بصورت چشم گیری افزایش یافته است.

به گزارش العربیه، این اتحادیه از نیروهای امنیتی افغان خواسته است که در راستای تأمین امنیت خبرنگاران تلاش کنند و دراین روزها ناامنی و خشونت بصورت روزافزون خبرنگاران را دراین کشور تهدید می نماید.

درخبرنامه اتحادیه مذکور آمده است:"در ماه های گذشته، شمار حوادثی که در آن رسانه ها و خبرنگاران، هدف قرار گرفته، بیشتر از هر زمانی در سیزده سال گذشته بوده است."

اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی گفته است که در جریان کمتر از یک هفته گذشته، خانم پلوشه توخی خبرنگار در شهر مزار شریف به گونه مرموز به قتل رسید، یک خبرنگار در حمله انتحاری کابل زخمی شد و یک رادیوی محلی در هرات نیز هدف حمله بمب دستی قرار گرفت.

این اتحادیه در خبرنامه اش تاکید کرده است، خشونت های که در جریان یک هفته گذشته رخ داده کار رسانه یی و خبرنگاری را در افغانستان با چالش های جدی مواجه کرده است.

براساس آمار دیدبان رسانه های آزاد افغانستان(نی) از سال 2002 میلادی تاکنون بیش از 42 خبرنگار دراین کشور کشته شده اند و ده ها خبرنگار دیگر زخم برداشته اند.
این درحالیست که افغانستان یکی از خطرناکترین و مرگبارترین کشور برای کار خبرنگاری به شمار میرود و سازمان های بین المللی همواره افغانستان را سرزمین "جهنم" برای خبرنگاران تعریف کرده اند.