.
.
.

افغانستان با حفرخندق توسط پاکستان درخط دیوراند مخالفت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس ولایت قندهار در جنوب افغانستان روز شنبه 13 سپتامبر 2014 اعلام کرد که پاکستان با حفر خندق ها در امتداد خط دیورند تلاش دارد تا به این خط رسمیت ببخشد.

به گزارش العربیه به نقل از جنرال عبدالرازق، نظامیان پاکستانی در میان قندهار و کویته در امتداد خط دیورند دوصد پنجاه کیلومتر خندق حفر کرده‌اند و قصد دارند آن را به هفت‌صد کیلومتر برسانند.

او افزود، هدف نظامیان پاکستان از حفر خندق در امتداد خط دیورند رسمیت بخشیدن به این خط فرضی می باشد.

فرمانده پلیس قندهار با حفر خندق های پاکستان دراین مرز شدیداً مخالفت کرده و گفت، این خندق‌ها ولایت‌های قندهار، زابل و پکتیکا را دربر خواهد گرفت.

درهمین حال، جنرال فهیم، فرمانده نیروهای مرزی پاکستان گفته است، این خندق‌ها به خاطر جلوگیری از رفت‌وآمد هراس‌افگنان و مانع شدن از قاچاق موادمخدر حفر شده‌اند.

خط دیورند مرز مشترک میان افغانستان و پاکستان است و مقام های افغان همواره از هر گونه اقدامات پاکستان در مورد امتداد خط دیورند واکنش شدید نشان داده اند و آنرا خط نهایی مرزی دو کشور به رسمیت نمی شناسند.

در آخرین مورد، نیروهای مرزی پاکستان در امتداد خط دیورند در نزدیکی ولایت ننگرهار افغانستان دروازه ای مرزی ساخته بودند که این کار پاکستان سبب درگیری شدید میان مرزبانان افغان و پاکستانی گردید و درنتیجه این دروازه تخریب شد.

خط دیوراند توسط یک افسر استعماری بریتانیا به همین نام، اواخر قرن نوزدهم بدون رضایت بلوچستان و افغانستان، بین هند تحت استعمار و این کشورها کشیده شد. این خط مناطق اقوام بلوچ و پشتون را بدون توجه به یک دستی مناطق آنها به دو نصف تقسیم کرد. افغانستان هرگز این خط مصنوعی را به رسمیت نشناخته است.