.
.
.

نیویورک تایمز: عبدالله و غنی باهم معامله سیاسی می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" به تازگی با انتشار گزارشی نوشت، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به معامله سیاسی نزدیک شده اند.

بر اساس گزارش این روزنامه، یک مقام ارشد امریکایی گفته است، اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله به صورت رسمی به معامله ایجاد حکومت وحدت ملی نزدیک شده‌اند، اما اختلاف‌ها روی صلاحیت‌های رییس شورای اجرایی حل نشده است.

هر دو نامزد درنامه‌های خود که برای سران ناتو در اجلاس ولز بریتانیا فرستاده‌اند، به ایجاد حکومت وحدت ملی متعهد شده و شرکت و رأی‌دهی مردم افغانستان را ستایش کرده‌اند.

این پیام‌ها نشان می‌دهد که هر دو کاندیدا، ادامه حمایت جامعه بین‌المللی را برای کشور جنگ‌زده‌شان مهم و لازم می‌دانند.

در گزارش مذکور نوشته شده است، اگر هردو کاندیدا روی ایجاد حکومت وحدت ملی، معامله نکنند، شاید خشونت‌ها در افغانستان افزایش یابد و به این ترتیب، خطری را برای نیروهای امریکایی در افغانستان ایجاد کند.

در این گزارش آمده است:"دریچه‌های فرصت برای ایجاد حکومت وحدت ملی، خیلی کاهش یافته و به مرحله خطرناک رسیده است، اگر حکومت ساخته نشود، رییس‌جمهور امریکا شاید از طرح خود که براساس آن نیروهای این کشور پس از سال 2014 در افغانستان باقی می‌مانند، نیز صرف‌نظر کند."

این درحالیست که ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله به تازگی اعلام کرده است که گفتگوهای سیاسی هردونامزد روی تشکیل حکومت وحدت ملی به بن بست رسیده و قرار است عبدالله بزودی حکومت خودرا اعلام کند.

ازسوی دیگر، باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا با هردو نامزد انتخابات افغانستان تلفنی صحبت کرده و گفته است که هردو نامزد باید دوشنبه 08 سپتامبر2014 یکبار دیگر روی چگونگی تشکیل حکومت وحدت ملی باهم صحبت کنند.