والی فاریاب: پاکستان برای تخریب روابط افغانستان- ترکمنستان شدیداً تلاش دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام های ولایت فاریاب به تازگی اعلام کرده اند که استخبارات پاکستان در راستای تخریب روابط میان افغانستان و ترکمنستان شدیداً تلاش دارد.

به گزارش رسانه های افغانی، محمدالله بتاش، والی فاریاب افغانستان گفته است:"پاکستان هراس‌افگنان را تجهیز کرده و گروه گروه به مرز افغانستان – ترکمنستان می فرستد، تلاش دارد که روابط میان این دو کشور را تخریب کرده و همچنان هراس افگنان برضد منافع ملی ترکمنستان نیز کار می کنند."

او تاکید کرده است که استخبارات پاکستان همچنان در تلاش است تا جاده‌ی حلقه‌یی میان ولایات فاریاب – هرات، تکمیل نشود.

محمدالله بتاش گفته است که ساخت جاده حلقه‌یی فاریاب- هرات نیز پاکستانیان را نگران ساخته است.

والی فاریاب گفته است، به همین دلیل، استخبارات پاکستان تلاش دارد تا دامنه‌ی ناامنی‌ها را در این ولایت گسترش یابد.

آقای بتاش گفت:"در صورتی که چین از طریق جاده‌ی حلقه‌یی افغانستان به آسیای مرکزی وصل شود، احتمالاً بخشی از منافع اقتصادی پاکستان صدمه دیده و به این منظور، پاکستان از چندین سال به این سو مقاومت در برابر این پروژه را آغاز کرده است."

والی فاریاب می‌گوید، از زمانی که پروژه ساخت جاده‌ی حلقه‌یی توسط دولت افغانستان آغاز شد، پاکستان پیوسته در برابر پیشرفت آن سنگ‌اندازی کرده است.

افغانستان از طریق ولایت فاریاب با ترکمنستان 345 کیلومتر مرز مشترک دارد و در جریان چند سال گذشته، کابل و عشق‌آباد روابط نزدیک بازرگانی و فرهنگی داشته است. درحال حاضر بخش عمده‌ی برق، مواد غذایی و نفتی افغانستان نیز از این کشور تأمین می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید