وزارت خارجه افغانستان: ادامه حملات پاکستان بی پاسخ نخواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه افغانستان روز دوشنبه 4 اوت 2014، سفیر پاکستان در کابل را در اعتراض به افزایش حملات این کشور بر بخش های شرقی افغانستان و نیز دست داشتن نظامیان این کشور در راه اندازی حمله ها بر نظامیان افغان به این وزارتخانه فرا خواند. در همین حال این وزارت می گوید که ادعای اخیر فرمانده پولیس هرات مبنی بر دست داشتن ایران در ترور افراد در این ولایت، نیاز به بررسی بیشتری دارد.

به گزارش خبرگزاری های افغانی، ادعای پاکستان مبنی بر حمایت کابل از گروه های هراس افگن با خشم وزارت امور خارجه افغانستان روبرو شده است. روز شنبه گذشته سخنگوی وزارت خارجه گفته بود که حکومت پاکستان کاردار سفارت افغانستان را در اسلام آباد به اتهام کشته شدن یک سرباز پاکستانی در تیر اندازی جنجگویان از خاک افغانستان احضار کرده بود. این وزارت می گوید که روز دوشنبه سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده است تا اعتراض کابل را از دست داشتن پاکستان در حملات نظامی به افغانستان و نیز حمایت این کشور از هراس افگنی و افزایش حملات موشکی پاکستان بر بخش های شرقی کشور را به مقام های این کشور برساند.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان می گوید: " مدارک موجود نزد دولت افغانستان نشان می دهد که حکومت پاکستان بر تعهدات خویش مبنی بر مبارزه در برابر تروریستان پابند نبوده و برعکس، آن ها به فعالیت های حمایوی خویش از طالبان ادامه داده اند، بلکه حضور طالبان و مشاورین پاکستانی در صفوف تروریستان در افغانستان افزایش یافته است."

بر اساس همین گزارش، در بخش های غربی افغانستان نیز افزایش حملات به نیروهای امنیتی به نگرانی جدی مبدل شده است. روز یکشنبه مسوولان امنیتی ولایت هرات ایران را در افزایش نا امنی ها متهم کرده اند.

سمیع الله قطره فرمانده پولیس هرات به روز یکشنبه در یک نشست خبری گفته بود: " اعترافاتی را که خودشان(گروه های تبه کار) کرده اند گفتند که این شبکه ها از کشور ایران تمویل می شوند و آروزی ما از کشور های دوست افغانستان و مردم افغانستان این است که عوامل ترور و وحشت را باید در خاک خود پرورش ندهند و به ملت افغانستان خاصتا به مردم هرات حد اقل توجه کنند و بی رحمی و بی انصافی نداشته باشند."

پس از این گفته ها وزارت امور خارجه ایران از فرمانده پولیس هرات و گفته های وی شکایت کرده است. وزارت امور خارجه افغانستان نیز درباره این اظهارات این گونه سخن می زند.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور گفت: " درباره اظهارات دیروز فرمانده امنیه هرات باید گفت که این اظهارات موصوف شاید بر اساس تحقیقات اولیه یی باشد که در سطح همان ولایت، ارگان های امنیتی و کشفی انجام داده اند، اما همچنین قضیه ها ضرورت به تحقیقات و بررسی های همه جانبه و گسترده دارد."

در همین حال در خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان آمده است که افزایش حملات موشکی و توپخانه یی پاکستان و دست داشتن این کشور در آموزش هراس افگنان و حضور نظامیان این کشور در صفوف مخالفان مسلح کشور خلاف پیمان های جهانی است.

به گزارش سایت طلوع نیوز افغانستان، آگاهان افزایش ناامنی های سال جاری را در این کشور به بی ثباتی سیاسی و زمان گیر شدن انتخابات پیوند می دهند و افزایش حملات پاکستان نیز یکی از این موارد گفته می شود، اما وزارت امور خارجه افغانستان می گوید که در صورت ادامه حملات این کشور بر خاک افغانستان، کابل می تواند از گزینه های اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی در برابر اسلام آباد کار بگیرد، چیزی که بارها از سوی افغانستان تکرار شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید