.
.
.

چین نماینده ویژه خود را درامور افغانستان تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام های چینایی ، "سن یوشی" سفیر پیشین چین در افغانستان و هند را به عنوان نماینده ویژه چین در امور افغانستان تعیین کردند.

وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای نوشت، این گام پس از نگرانی‌هایی اتخاذ شد که شاید افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی به حیث یک مرکز تروریزم باقی بماند.

دراین بیانیه آمده است، نماینده جدید چین با جوانب مختلف در افغانستان روابط نزدیک خواهد داشت و این نماینده ویژه برای حل چالش های افغانستان و منطقه مؤثر خواهد بود.

در بیانیه مذکور ذکر شده است که چین در امور انکشافی افغانستان توجه زیاد کرده و تعهد می‌کند که روابط ستراتیژیک و همکاری‌های دو کشور بیش از این تقویت شود.

مقام های چینایی باور دارند، با تعیین شدن این نماینده، تلاش‌های صلح دایمی، امنیت و انکشاف در افغانستان و منطقه تضمین خواهد شد.

یک مقام چینایی دراین زمینه گفته است:"نگرانی وجود دارد که شاید جدایی طلبان اویغور مستقر در ایالت شین جین، با خروج نیروهای ناتو از افغانستان، از خلای امنیتی استفاده کرده و جنگ های شانرا شدت بخشند. گمان می‌رود که صدها تن از جنگجویان اویغور، در مناطق کوهستانی میان افغانستان و پاکستان بسر ببرند."

چین و افغانستان که یک مرز مشترک کوچک با هم دارند، تا حالا روابط خوب و دوستانه در بخش‌های مختلف داشته اند.

مقام های افغان گفته اند که چین یکی از کشورهایی است و میتواند نقش عمده استراتیژیک در افغانستان داشته باشد.