فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • محمد محقق از جزئیات توافق نامزدان انتخابات با جان کری پرده برداشت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد محقق، معاون عبدالله عبدالله، در گفت‌وگو با خبرگزاری ها در کابل از برخی جزییات توافق میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور در مورد تشکیل دولت وحدت ملی پرده برداشت.

  به گزارش روزنامه افغانستان، روز شنبه پس از آنکه آقای جان کری و نامزدان ریاست جمهوری افغانستان از تشکیل دولت وحدت ملی پس از بررسی مجدد آراء سخن گفتند، سوال اساسی این بود که دولت وحدت ملی دقیقا به چه معنی است؟

  محقق عصریکشنبه 13-7-2014 در گفت‌وگو با خبرنگاران در کابل گفت در دولت وحدت ملی برنده انتخابات رئیس جمهور و بازنده رییس شورای اجرایی خواهد شد.

  هنوز هیج سند رسمی و مکتوبی از توافق روز شنبه نامزدان ریاست جمهوری و وزیر خارجه آمریکا در کابل، منتشر نشده است.

  اما آقای محقق گفته است این توافق در پی میانجیگری وزیر خارجه آمریکا و فرستاده خاص سازمان ملل در کابل حاصل شده است.

  محقق گفت بر اساس این طرح تا دو سال دیگر و با ایجاد تعدیل در قانون اساسی، پست ریاست اجرایی به پست نخست وزیری تبدیل خواهد شد.

  اما فیض‌الله ذکی، سخنگوی ستاد اشرف غنی‌احمدزی از تائید یا رد این جزئیات خودداری کرد و گفت که توافق شده است که تیم بازنده دور دوم انتخابات، از قدرت کنار گذاشته نمی‌شود.

  قرار است به زودی کار بررسی تمامی بیش از هشت میلیون رای که در دور دوم انتخابات به صندوقها ریخته شده، آغاز شود.

  این بررسی‌ها از سوی کمیسیون انتخابات و زیر نظر ناظرانی از ستادهای انتخاباتی هردو نامزد و ناظران بی‌ طرف نهادهای بین‌المللی، انجام شود.

  هنوز مشخص نیست بررسی و بازشماری آراء چقدر طول می‌کشد و به همین دلیل روز شنبه نامزدان انتخابات و وزیر خارجه آمریکا از کرزی خواستند مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید را، تا حدود یکماه دیگر به تاخیر اندازد.

  به نظر می‌رسد مردم افغانستان سرانجام تا کمتر از دو ماه دیگر، رئیس جمهور منتخب خود را خواهند داشت.

  در گزارش دیگر طلوع نیوز افغانستان خبر داد که مردم افغانستان از این توافق نامزدان ریاست جمهوری استقبال کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران