فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نورستانی: روند تفتیش آرای انتخابات فردا سه شنبه رسماً آغاز می شود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که روند تفتیش تمام آرا فردا سه شنبه 15 ژوئیه 2014 درکابل رسماً آغاز میگردد.

  به گزارش العربیه به نقل از یوسف نورستانی، رییس این کمیسیون، هزاران نفر در قالب صد گروه برای پیشبرد روند تفتیش آرا استخدام شده اند و روزانه هزار صندوق رأی در مرکز کمیسیون مستقل انتخابات با حضور ناظران جامعه جهانی و نامزدان انتخابات تفتیش خواهد شد.

  نورستانی افزود:"این صد تیم روزانه هزار صندوق را باید تفتیش کنند که به اساس تقسیم اوقات اگر این روند پیش برود انشاءالله در ظرف سه هفته تکمیل می شود و نتایج اش اعلان می گردد. این نتایج باید قابل قبول به هر دو کاندید باشد که البته موافقت کرده اند."

  نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با میانجیگری جان کری وزیر خارجه آمریکا و یان کوبیش فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد درکابل توافق کردند که برای بیرون رفت از بن بست انتخاباتی باید تمام اوراق رأی دهی دوباره بررسی و تفتیش گردد.

  هردو نامزد تعهد و توافق کرده اند که بعد از تفتیش تمام آرا اعلام نتایج نهایی را می پذیرند و حکومت وحدت ملی را تشکیل میدهند.

  محقق: پست نخست وزیری در راه است

  هرچند تاهنوز محتوای طرح توافق نامزدان بامیانجیگری جان کری وزیر خارجه آمریکا در دسترس رسانه ها قرار نگرفته اما محمد محقق معاون دوم عبدالله عبدالله به تازه گی درمورد این توافق گفته است که در تشکیل حکومت وحدت ملی نامزد برنده رییس جمهور و نامزد بازنده رییس شورای اجرایی خواهد شد.

  محقق گفت، براساس توافق میان نامزدان، با ایجاد تعدیل در قانون اساسی تا دوسال دیگر پست ریاست اجرایی به پست نخست وزیری تبدیل خواهد شد.

  وزارت خارجه: مراسم تحلیف یکماه دیگر برگزار می شود

  ازسوی دیگر، وزارت خارجه افغانستان امروز دوشنبه اعلام کرد که مراسم تحلیف رییس جمهور جدید یکماه بعد برگزارمیگردد.

  احمد شکیب مستغنی، سخنگوی این وزارت امروز دوشنبه در نشست خبری در کابل گفت که تاریخ و روز برگزاری مراسم تحلیف پس از بررسی آرا و اعلام نتایج نهایی انتخابات مشخص خواهد شد.

  قرار بود مراسم تحلیف در روز پنجم پس ازعید برگزار شود و وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده بود برای سران بیش از 40 کشور جهان و سازمان های بین المللی دعوت نامه به منظور اشتراک در این مراسم فرستاده شده بود.

  اما سخنگوی وزارت خارجه افغانستان امروز درنشست خبری گفت، این وزارت با ارسال نامه هایی رسمی به سران کشورهای دوست و سازمان های بین المللی آن ها را از تأخیر مراسم تحلیف با خبر کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران