فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جهان از پایان بن بست انتخاباتی افغانستان استقبال کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شماری از کشورهای جهان روز یکشنبه 13 ژوئیه 2014 از شکست بن بست انتخاباتی افغانستان و تشکیل حکومت وحدت ملی دراین کشور استقبال کردند.

  به گزارش العربیه، کشورهای ایران، بریتانیا، هند، پاکستان و شماری از نهادهای بین المللی از توافق هردو نامزد انتخابات به تفتیش تمام آرا و تشکیل حکومت وحدت ملی ستایش کرده اند.

  عباس‌علی منصوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان ایران گفته‌است:"امیدوارم رییس جمهور جدید افغانستان هر چه زودتر کار خود را در راستای تامین ثبات در این کشورآغازکند. ایران باورمند است که هیچ کشوری اجازه‌ مداخله در امور داخلی دیگر کشورها را ندارد و باید مسایل داخلی کشورها توسط خود مردم آن پیش برده شود."

  ازسوی دیگر، سفارت هند درکابل با انتشار بیانیه ای نوشت:"این گام، اعتماد مردم افغانستان را به دموکراسی و وحدت ملی مستحکم خواهد کرد."

  ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفته است:"من به هردو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به خاطر رسیدن روی یک توافق و در اولویت قرار دادن منافع مردم افغانستان تبریک می‌گویم. امیدوار استم که روند تفتیش آرا، اعتماد مردم افغانستان را بر روند انتخابات و نتیجه‌ آن، احیا کند."

  درهمین حال، وزارت خارجه پاکستان با انتشار بیانیه ای نوشت:"ما از این راه‌ حل دوستانه که به دست آمده استقبال می‌کنیم. ما تلاش‌های همه کسانی را که برای این کارو نتیجه آن همکاری کرده‌اند ستایش می‌کنیم."

  نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با میانجیگری جان کری وزیر خارجه آمریکا و یان کوبیش فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد درکابل توافق کردند که برای بیرون رفت از بن بست انتخاباتی باید تمام اوراق رأی دهی با نظارت جامعه جهانی دوباره بررسی و تفتیش گردد.

  هردو نامزد انتخابات افغانستان تعهد کرده اند که بعد از تفتیش آرا نتایج نهایی انتخابات را می پذیرند و برای تشکیل حکومت وحدت ملی باهم تعهد و توافق کرده اند.

  جان کری وزیر خارجه آمریکا برای حل تنش های انتخاباتی روز جمعه وارد کابل شد و بعد از دو روز گفتگو با نامزدان انتخابات سرانجام ناوقت شامگاه شنبه هفته جاری بن بست انتخاباتی این کشور شکست.

  تبلیغات