.
.
.

وزیر خارجه آمریکا برای کاهش تنش های انتخاباتی وارد افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری، وزیر خارجه آمریکا درنخستین ساعات بامداد روز جمعه 11 ژوئیه 2014 برای حل بحران انتخاباتی وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

به گزارش العربیه به نقل از منابع اطلاعاتی کابل، جان کری قرار است با رییس جمهور حامد کرزی، هردو نامزد انتخابات ریاست جمهوری و اعضا کمیسیون های انتخاباتی افغانستان درمورد چگونگی حل بحران انتخاباتی گفتگو کند.

جان کری درشرایطی وارد افغانستان شده است که تنش ها و جنجال های انتخاباتی دراین کشور شدیداً اوج گرفته است.

تیم های انتخاباتی افغانستان نیزاز سفر جان کری در این کشور استقبال کرده و تاکید کرده اند که نقش جان کری برای حل بحران انتخاباتی باید در حد مشاوره ای باشد.

طاهر ظهیر، سخنگوی تیم انتخاباتی تحول و تداوم اشرف غنی احمدزی گفته است:"انتخابات به عنوان یک پروسه سیاسی و ملی در چوکات قوانین نافذه افغانستان انجام شده است و توسط نهادهای انتخاباتی مدیریت شده است، ما خواهان این موضوع از طریق نهادهای انتخاباتی و از مجرای قانون هستیم."

درهمین حال، سیدآقا فاضل سنچارکی، سخنگوی تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته است:"مشکل به وجود آمده در افغانستان یک مشکل داخلی است و طرف های اصلی مشکل افغانها هستند، توقع و انتظار اینست، وقتی که جان کری وزیر خارجه امریکا به افغانستان می آید بتواند که یک سلسله مشورت های بدهند که کمک بکند در بیرون رفت از وضعیت موجود."

تشکیل حکومت ائتلافی راه حل است

جان کری درشرایطی وارد افغانستان شده است که شماری از مقام های ارشد آمریکایی گفته اند که راه حل بحران انتخاباتی افغانستان ایجاد حکومت ائتلافی می باشد.

آنها تاکید کرده اند، با درنظر داشت شرایط کنونی افغانستان، برنده شدن نامزد مشخص برای تشکیل حکومت جدید دراین کشور امکان ناپذیر است.

این بگومگوها در شرایطی ابراز شده است که عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات افغانستان روز سه شنبه هفته جاری قرار بود حکومت موازی خود را در کابل اعلام کند، اما تماس باراک اوباما رییس جمهور آمریکا مانع این کار شد.

عبدالله به هوادارانش گفت، چه دیر یا زود حکومت خود را اعلام می کند اما او برای چند روز از هوادارانش فرصت خواست.

براساس جدول زمان بندی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است نتایج نهایی تا 11 روز دیگر اعلام گردد.