.
.
.

ستاد انتخاباتی عبدالله مکالمات تلفنی منتسب به امرخیل را پخش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله روز یکشنبه 22 ژوئن 2014 یک فایل صوتی را در دسترس رسانه ها قرار داد و مدعی شد که این فایل صوفی از ضیاالحق امرخیل، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان است که در راستای زمینه سازی تقلب به نفع اشرف غنی احمدزی صحبت می کند.

دراین فایل صوتی که تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله ادعا دارد که امرخیل با شماری از کارمندان تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی صحبت کرده و به انجام تقلب به نفع اشرف غنی احمدزی دستور میدهد.

دراین فایل صوتی گفته شده است:"از والی غزنی بپرسید چرا به کابل آمده است؟ او باید به غزنی برگردد و کار را با فرمانده پولیس غزنی آغاز کند."

در جایی دیگر این فایل صوتی از کندکاری در ولایت لغمان به آقای صافی یکی ازکارمندان بلند پایه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات در این ولایت است، شکایت دارد.

براساس ادعا تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، آقای صافی میگوید:" اما برخی از مرکزهای تازه را در روستای فریشگان ولایت لغمان در دور اول انتخابات باز کرده بودیم. اکنون این مرکزها با یک مقدار مشکلات روبه‌رو شده است. اما من با فرمانده پلیس همین ولسوالی صحبت کردم و او برای من اطمینان داده است که این مرکز ها را در فهرست تهدیدهای بلند قرار خواهد داد."

دراین فایل صوتی به این کارمند دستور داده می شود که این مرکزها را در فهرست تهدیدهای بلند امنیتی قرار ندهد، بلکه تمام آن را بسته نماید.

در ادامه‌ این فایل صوتی سیزده دقیقه‌، به یکی از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت فاریاب دستور داده می شود.

دربخش این فایل صوتی گفته می شود:" پس چرا شما از شرشان خود را خلاص نمی‌کنید. یک چوب بگیر و همه‌ شان را از دفترتان اخراج کنید. به جای آن ازبک‌ها و پشتون‌ها را استخدام کنید. اگر چنین نکردید، آنان جلو تقلب را می گیرند."

تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله نگفته است که این فایل صوتی را چگونه بدست آورده است.

درهمین حال، نورمحمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت، این گفت‌وگوی تلفنی یک مدرک معتبر نیست و شنود مکالمات شخصی جرم می باشد.

نور افزود، ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله باید این مدارک را به کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می داد، نه به رسانه‌ها.

ضیاالحق امرخیل، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان درهردو دور انتخابات افغانستان به تقلب متهم است و عبدالله عبدالله نامزد انتخابات این کشور بصورت جدی خواسته است که امرخیل باید از وظیفه اش برکنار شود.