.
.
.

سازمان سارک: بامیان افغانستان درسال 2015 مرکز فرهنگی این سازمان می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه افغانستان روز دوشنبه 23 ژوئن 2014 اعلام کرد که سازمان "سارک" ولایت بامیان افغانستان را درسال 2015 میلادی به عنوان "مرکز فرهنگی سازمان سارک" معرفی می کند.

به گزارش العربیه به نقل از سایت این وزارت، هیأت فرهنگی سازمان سارک، پس از بازديد از بخش‌های تاریخی ولایت بامیان افغانستان، این ولایت را به عنوان مرکز فرهنگی این سازمان در سال 2015 معرفی کرد.

سازمان سارک یا اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا، یک سازمان سیاسی و اقتصادی در جنوب آسيا است و هشت کشور عضويت آن را دارد.

درهمین حال، سیدمخدوم رهین، وزیر اطلاعات وفرهنگ افغانستان گفت، شهر بامیان میان هشت کشور جنوب آسیا به عنوان بهترین وبی نظیرترین شهر برگزیده شده است.

رهین افزود:"هیأت سارک کاملاً این مساله را پذیرفت که بامیان در سال 2015 بحیت پایتخت فرهنگی کشورهای سارک اعلان شود و متن قبولی بامیان را رییس هیأت سارک که مسئول امور فرهنگی این سازمان است، به من سپرد."

رهین ادامه داد:"اکنون وظیفه وزارت اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان و رسانه های دولتی و خصوصی افغانستان است تا روی تاریخ بامیان، حوادث تلخ وشیرین بامیان، شکوه و ترقی بامیان در زمان رونق راه ابریشم وانتقال آیین بودا از بامیان به چین، کوریا و آن مناطق کار کرده و این شهر را معرفی کنند."

وزیر اطلاعات وفرهنگ افغانستان گفت، قرار است در ماه آینده سیمیناری تحت نام "بامیان در گذرگاه تاریخ" را برگزار کند که در آن نماینده کشورهای منطقه نیز شرکت خواهند کرد.

او افزود، بامیان در سال 2015 میلادی شاهد برگزاری برنامه های فرهنگی کشورهای عضو سارک خواهد بود.

ولایت بامیان درشمال افغانستان با داشتن آثار باستانی و دیدنی جذاب یکی از ولایت های ممتاز و بی نظیر درسطح جهان به شمار میرود.

موجودیت دو مجسمه بزرگ بودا، بند امیر و هزاران مغازه های نقاشی شده برای عبادت راهبان بودایی از جمله بزرگترین نمادی از هویت فرهنگی این ولایت برای کشورهای جهان می باشد.